אחד הבנקים הגדולים ביותר בדנמרק, Danske Bank, הודיע לאחרונה (04.10.18) כי משרד המשפטים האמריקאי פתח בחקירה פלילית בנוגע לפרשת הלבנת הון שבה מעורב סניף הבנק באסטוניה.  

חקירת הרשויות בארה"ב היא האחרונה, לפי שעה, בשורת חקירות שנפתחו עד כה נגד הבנק בדנמרק, אסטוניה, שוויץ ובריטניה, ואף הובילו לפיטוריו של מנכ"ל הבנק, במסגרת הפרשה המכונה "המכבסה האסטונית" (Estonian Laundromat). עפ"י הדיווחים בנושא בכלי התקשורת השונים, החשדות מתמקדים בכך שבמשך כשמונה שנות הפעילות של סניף Danske Bank באסטוניה, בין 2007-2015, הסניף שימש כצינור להלבנת הון של מיליארדי דולרים, בין השאר ע"י אנשי ציבור זרים.   

בחודש פברואר האחרון פורסם ביומון הדני Berlingske  כי בשנת 2013 "חושף שחיתויות" הביא לידיעת הנהלת הבנק מידע, שהצביע על כך שמקורביו ובני משפחתו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין השתמשו בסניף האסטוני של הבנק למטרות הלבנת הון, דבר שהוביל לסגירתם של כ-20 חשבונות ע"י הבנק.

בחודש מאי הודיעה הרשות לפיקוח פיננסי בדנמרק כי נמצאו ליקויים חמורים בפעולות שנקטה הנהלת Danske Bank בפרשה, הורתה לבנק להגדיל את דרישות ההון שלו בכ-800 מיליון דולר, לאור הגידול בסיכוני הציות והמוניטין שלו, ובחודש אוגוסט פתחה כאמור הרשות הדנית בחקירה פלילית רשמית נגד הבנק. 

פורסם 08-10-2018