היחידה למודיעין פיננסי בארה"ב (FINCEN) פרסמה לאחרונה (04.10.18) מסמך הנחייה אשר מזהיר מוסדות פיננסיים בארה"ב מפני סיכונים של חדירת הון שחור, שמקורו במעשי שחיתות פוליטית בניקרגואה, אל תוך המערכת הפיננסית האמריקאית.

בהודעה נכתב כי משטרו של נשיא ניקרגואה, דניאל אורטגה, עוסק בהפרת זכויות אדם, מדכא באלימות במשך שנים ארוכות את החברה האזרחית במדינה, מזייף מערכות בחירות ומועל בכספי ציבור. על רקע זה, ולנוכח הסיכוי להטלת סנקציות נוספות על ניקרגואה,  FINCEN מעריכה כי אנשי ציבור בכירים מושחתים בניקרגואה הקשורים למשטרו של אורטגה עלולים לנסות להלבין באמצעות המערכת הפיננסית האמריקאית נכסים וכספים שנגנבו מהציבור בניקרגואה.   

לפיכך, FINCEN קוראת למוסדות פיננסיים בארה"ב לעמוד בקו ההגנה הראשון נגד הלבנת הון שמקורה במעשי שחיתות של גורמי ממשל זרים בניקרגואה ולגלות רמת ערנות גבוהה (high alert) לסיכונים אלה. בד בבד, מודגש כי הנחייה זו אינה מכוונת כלפי פעילות פיננסית של אזרחים מן השורה בניקרגואה, שמבקשים להעביר נכסים מחוץ למדינה בשל האקלים הפוליטי הבלתי יציב השורר בה.  

בהקשר זה נזכיר, כי ביוני 2018 פרסמה FINCEN מסמך הכולל טיפולוגיות ו"דגלים אדומים" של אנשי ציבור זרים, אשר מנצלים את תפקידם ומעמדם הציבורי למטרות רווח אישי, תוך כדי ביצוע עבירות שחיתות והפרת זכויות אדם. FINCEN ממליצה למוסדות פיננסיים לראות בפרסום הנוכחי הנחייה משלימה לאותו מסמך, ולהיעזר בטיפולוגיות הכלולות בו לצורך איתור וזיהוי מעשי שחיתות של אנשי ציבור זרים מניקרגואה.  

פורסם 08-10-2018