העיתון  Financial Times דיווח לאחרונה (03.10.18) כי הנציבות האירופית, המשמשת כזרוע הביצועית של האיחוד האירופי, צפויה להורות בקרוב למלטה לנקוט צעדים דחופים וקונקרטיים לחיזוק האכיפה בתחום מניעת הלבנת הון ומימון טרור. 

נזכיר, כי בחודש יולי האחרון קבעה הרשות האירופית לפיקוח על סקטור הבנקאות  (EBA) כי רשויות הפיקוח במלטה התרשלו בפיקוח על הבנק המלטזי Pilatus Bank Ltd (שהיו"ר שלו נעצר בארה"ב בעקבות הפרת הסנקציות על איראן),  ונמנעו להטיל סנקציות כלשהן על הבנק, למרות הכשלים וההפרות שהתגלו בפעילותו.  בעקבות זאת, ה- EBA קבעה כי הרשויות במלטה הפרו את הדירקטיבה האירופית למניעת הלבנת הון ומימון טרור, וקראה לרשויות הפיקוח במלטה ליישם שורת המלצות לחיזוק משטר איסור הלבנת הון. 

שרת המשפטים של האיחוד האירופי, Vera Jourova, אמרה בריאיון ל-Financial Times כי נכון להיום מלטה לא נקטה את הצעדים הדרושים לתיקון הליקויים שעליהם הצביעה ה- EBA, ולכן הנציבות האירופית צפויה לפרסם "חוות דעת רשמית" (formal opinion) בנוגע לצעדים שמלטה נדרשת לנקוט בהקשר זה. עפ"י הדיווח, חוות הדעת צפויה להתפרסם עד אמצע נובמבר, ולאחריה יוקצבו למלטה 10 ימים בלבד כדי להציג את השינויים שבכוונתה לנקוט כדי לתקן את הליקויים. במידה שהליקויים לא יתוקנו, ה- EBA תוכל לתת הנחיות ישירות לבנקים המלטזים, כדי לחייב אותם לציית לחוק האירופי בתחום זה, למשל לגבי ביצוע בדיקות רקע ללקוחות ובדיקות נאותות נוספות. 

על רקע זה, נזכיר כי בשנה החולפת נחשפו מספר שערוריות הלבנת הון שבהן היו מעורבים בנקים נוספים באירופה, לרבות הבנק הדני Danske Bank, הבנק ההולנדי ING, והבנק הלטבי ABLV

פורסם 07-10-2018