משרד המשפטים האמריקאי, רשות ני"ע בארה"ב (SEC) והרשויות בברזיל חתמו לאחרונה (26.09.18) על הסכם עם חברת האנרגיה הממשלתית של ברזיל, Petroleo Brasileiro SA (Petrobras), אשר מסדיר אישומים בדבר הפרת החוק האמריקאי  למניעת שוחד של עובדי ציבור זרים (חוק ה-FCPA). עפ"י ההסדר, החברה תשלם קנס ענק של יותר מ-1.78 מיליארד דולר, הגבוה ביותר ששולם עד כה בגין עבירות על חוק ה-FCPA. כ-682 מיליון דולר ישולמו לרשויות בברזיל ויתרת הסכום תשולם לרשויות בארה"ב. 

עפ"י ההסדר, בין השנים 2012-2004 מנהלי החברה הבכירים קשרו קשר עם קבלנים מסוימים ותפרו עבורם מכרזים לחוזים רווחיים עם Petrobras. אותם מנהלים ניפחו את עלויות הפרויקטים (למשל, באמצעות הסכמי ייעוץ פיקטיביים), כך ששילמו במכוון כספים עודפים לקבלנים שזכו במכרזים, ואילו הקבלנים הללו שילמו בתמורה למנהלי החברה שוחד בשווי כולל של יותר מ-2 מיליארד דולר. אותם מנהלים, בתורם, העבירו חלק מכספי השוחד לפוליטיקאים ומפלגות פוליטיות בברזיל שסייעו להם להשיג את משרותיהם בחברה או שהיו בעמדות פיקוח על החברה. חלק מכספי השוחד שולמו לפוליטיקאים כדי להביא לעצירת חקירה פרלמנטרית בברזיל בנוגע לחוזים של Petrobras. במקרה אחר, הועבר שוחד של מיליוני דולרים לקמפיין של פוליטיקאי ברזילאי שפיקח על אתר שבו נבנה אחד מבתי הזיקוק של החברה. 

עפ"י הודעת משרד המשפטים האמריקאי, החברה שיתפה פעולה באופן מלא עם החקירה ונקטה צעדים לתיקון ההפרות, לרבות החלפת דירקטוריון והנהלת החברה, והעמקת תכנית הציות שלה. כמו כן, החברה התחייבה לשתף פעולה באופן מלא עם חקירות עתידיות הקשורות לפרשה. 

ההסדר הנוכחי הוא השלב האחרון בחקירה רחבת היקף שמקורה בברזיל, אך התרחבה והקיפה מנהיגים פוליטיים, מנהלים בכירים וחברות מובילות בכל רחבי אמריקה הלטינית. עם זאת, ההסכם לא שם קץ לחקירות המשך רבות שהסתעפו מתוך החקירה הראשית ונוגעות למגוון סקטורים מעבר למגזר האנרגיה בברזיל, לרבות: אופן ניהולם של אירועי ספורט גלובליים דוגמת המשחקים האולימפיים וגביע העולם בכדורגל, קרנות הפנסיה הציבוריות של ברזיל, תעשיית המכשור הרפואי, ותעשיות הבנייה, הכרייה והחקלאות.  

פורסם 03-10-2018