ועדת השירותים הפיננסיים של הקונגרס האמריקאי דנה לאחרונה (07.09.18) בשיטות ובאמצעים שמשמשים ארגוני טרור שונים למימון פעילותם, בדגש על ארגון המדינה האסאלמית, אל-קאעידה והארגונים המסונפים להם. 

במסגרת הדיון נידונו הממצאים הקיימים בנוגע להיקף ומידת היעילות של השימוש במטבעות קריפטוגרפיים ע"י ארגוני טרור. Yaya Fanusie, מנהל המחקר של צוות החשיבה האמריקאי Foundation for Defense of Democracies, שהוזמן להשתתף בדיון, אמר כי מזומנים ומטבעות פיזיים עדיין משמשים כאמצעי המימון העדיף ע"י ארגוני טרור, משום שהם נחשבים לשיטת המימון האנונימית ביותר. לדבריו, מטבעות וירטואליים גם פחות עדיפים על ארגוני טרור בשל היעילות הפחותה שלהם לרכישת ציוד באזורים שבהם התשתית הטכנולוגית אינה יציבה. 

הוא המשיך וציין כי גם במקרים שבהם אתרי אינטרנט של ארגוני ג'יהאד ערכו קמפיינים של מימון המונים במטבעות וירטואליים, פעולות אלה לא נחלו הצלחה. כדוגמה לכך, הוא ציין כי ארגון הטרור " מועצת השורא של לוחמי הקודש קצווי ירושלים" (שהוכרז ע"י משרד הביטחון ב-2013) הצליח לגייס תרומות במטבעות וירטואליים בשווי של 500 דולר בלבד, בקמפיין שערך ברשת בשנת 2016. 

הדיון בקונגרס התקיים בסמוך לפרסום נתונים ע"י הסוכנות האמריקאית ללוחמה בסמים (DEA), לפיהם חלה ירידה ניכרת בשיעור הפעולות הנעשות במטבעות וירטואליים למטרות סחר בסמים. בריאיון שקיים אתר "בלומברג" עם Lilita Infante, מכוח המשימה ללוחמה בפשעי סייבר של ה-DEA, ציינה Infante כי לפני כחמש שנים, סוחרי סמים היו מעורבים בכ-90% מכלל הפעולות במטבעות קריפטו, רובם דרך אתרים ב- Dark Web דוגמת האתר Silk Road. לדבריה, כיום מגמה זו התהפכה, והפעילות הפלילית מהווה רק 10% משיעור הפעולות הכולל במטבעות וירטואליים, הגם שחל גידול ניכר בנפח ובערך הדולרי הכולל של פעולות במטבעות וירטואליים למטרות סחר בסמים ועבירות נוספות מאז שנת 2013. 

פורסם 12-09-2018