הבנק ההולנדי ING הודיע ב-04.09.18 כי הגיע להסדר עם משרד התובע הכללי בהולנד, לפיו ישלם הבנק סכום של 775 מיליון אירו (כ-900 מיליון דולר) על מנת להסדיר אישומים בדבר הפרת חוקים וכללים למניעת הלבנת הון ומימון טרור בהולנד. 

ING הוא נותן השירותים הפיננסיים הגדול ביותר בהולנד, המעסיק כ-50,000 עובדים ביותר מ-40 מדינות. בהודעה מטעם הבנק, ING הודה בכך שנפלו ליקויים מהותיים בצעדים שנקט הבנק למניעת פשיעה כלכלית ופיננסית בין השנים 2010-2016. בין השאר, הבנק כשל לסווג לקוחות בצורה נאותה, לבצע בדיקות נאותות תקופתיות ולקיים מעקב אחר פעילות חשודה של לקוחות. עפ"י ההודעה, ליקויים אלה הובילו לכך שלקוחות בבנק ניצלו את חשבונותיהם במשך מספר שנים למטרות הלבנת הון. כתוצאה מכך, הבנק כשל למלא את תפקידו כ"שומר סף" שאמור לסייע למניעת פשיעה פיננסית. הבנק אמנם הצהיר כי אין באפשרותו להעריך את הסכום הכולל שהולבן בחשבונותיו, אך לפי הערכת הרגולטורים בהולנד מדובר במאות מיליוני דולרים.

הרשויות בהולנד פתחו בחקירה נגד הבנק ב-2016, לאחר שחקירות נגד פשיעה כלכלית הצביעו על שימוש בחשבונות של לקוחות הבנק למטרות הלבנת הון ותשלומי שוחד. עפ"י דיווח של סוכנות הידיעות רויטרס, חשבונות בבנק שימשו בין השאר להעברת תשלומי שוחד ששילמה ענקית הטלקומוניקציה VEON (לשעבר VimpelCom) לגורמי ממשל באוזבקיסטן, בתמורת להענקת רישיונות ממשלתיים לפעילות החברה במדינה. בגין מעשים אלה נקנסה VEON ב-2016 ע"י הרשויות בהולנד ובארה"ב בכ-835 מיליון דולר. 

בהקשר זה נזכיר, כי ב-2012 נקנס ING BANK ב-619 מיליון דולר ע"י הרשויות בארה"ב בגין הפרת חוקי הסנקציות והעברת מיליארדי דולרים באמצעות המערכת הפיננסית בארה"ב עבור לקוחות מאיראן וקובה שהיו נתונים תחת סנקציות.   

פורסם 06-09-2018