משרד המשפטים האמריקאי הודיע אתמול (28.08.18) על חתימת הסכם אי-תביעה על תנאי (Deferred Prosecution Agreement) עם הבנק השוויצרי Basler Kantonalbank (BKB), שבמסגרתו ישלם הבנק לרשויות בארה"ב 60.4 מיליון דולר על מנת להסדיר אישומים בדבר סיוע להעלמות מס של לקוחות אמריקאים. 

במסגרת ההסכם, BKB הודה כי בין השנים 2012-2002 עובדי ומנהלי הבנק סייעו ללקוחות אמריקאים של הבנק להסתיר את נכסיהם והכנסותיהם מרשויות המס בארה"ב. ב-2010, שנת השיא של הפעילות, הבנק ניהל 1,144 חשבונות של לקוחות אמריקאים עם היקף נכסים כולל של כ-813 מיליון דולר, שרבים מהם לא דווחו לרשויות המס בארה"ב. 

עיקר הקשר של BKB עם לקוחותיו האמריקאים נעשה דרך מנהלי נכסים חיצוניים. אחד ממנהלי נכסים אלה היה Martin Lack, שמאוחר יותר הודה בקשירת קשר לביצוע הונאת מס. Lack, ששימש למעשה כאיש הקשר של הבנק עם לקוחות אמריקאים בעלי חשבונות ונכסים בלתי מוצהרים, נסע לארה"ב להיפגש עם אותם לקוחות וסיפק להם בנסיעות אלה שירותי מזומן – קיבל מזומנים מלקוחות שביקשו לבצע הפקדות בחשבונותיהם השוויצרים, והשתמש בכספים אלה כדי לספק מזומנים ללקוחות אחרים שרצו לבצע משיכות. זאת, תוך תיעוד הפעולות הללו כאילו התבצעו בשוויץ כמשיכות והפקדות רגילות לכל דבר ועניין, ובידיעתם של מנהלי הבנק הבכירים בשוויץ. 

שירותים נוספים שסיפק הבנק ללקוחות האמריקאים כללו מתן שירותי hold-mail, פתיחת חשבונות ממסופרים, והקמת חשבונות באמצעות נאמנויות שאוגדו במקלטי מס כגון איי הבתולה הבריטיים, ליכטנשטיין ופנמה.

מתוך הסכום הכולל שישלם הבנק, 13.5 מיליון דולר מהווים קנס פלילי, ושאר הסכום הינו גובה המס שהועלם ע"י הלקוחות וכן עמלות שגבה הבנק בגין שירותיו לאותם לקוחות. במסגרת קביעת גובה הקנס התחשבו הרשויות במאמציו של הבנק לתיקון הליקויים ובשיתוף הפעולה שלו עם החקירה. בין השאר, הבנק התחייב למסור מידע לרשויות בארה"ב על חשבונות הלקוחות האמריקאים (שאותם סגר מאז), פנה ללקוחות לשעבר כדי לעודד אותם להשתתף בתוכניות גילוי מרצון של ה- IRS, סגר את הסניף האחראי למרבית הונאות המס ופיטר עובדים שהיו מעורבים בעבירות. 

פורסם 29-08-2018