משרד המשפטים האמריקאי הודיע אתמול (22.08.18) כי Matthias Krull, ששימש כמנהל בכיר בבנק שוויצרי, הודה בבית משפט בפלורידה בסיוע להלבנת הון בהיקף של 1.2 מיליארד דולר, שנגנבו מחברת הנפט הממשלתית של ונצואלה, Petroleos de Venezuela SA (PdVSA).

ההודעה מתפרסמת על רקע דיווחים בעיתון "מיאמי הרלד", לפיהם המשרד לביטחון המולדת בארה"ב הגיש תלונה פלילית נגד אנשי ציבור בוונצואלה, בהם נשיא ונצואלה ניקולאס מדורו ובניו החורגים, בגין עבירות של מעילה וגניבה מסקטור הנפט של ונצואלה.  עפ"י הדיווח, הנאשמים ניצלו את הגישה הישירה שלהם למערכת שער המט"ח הממשלתית של ונצואלה, אשר מציע שיעור המרה מועדף בהשוואה לשוק המקומי, והשתמשו בה כדי להמיר מטבע מקומי לדולר ואירו, בשעה שבזזו את תשתיות ומשאבי הנפט במדינה. 

Krull הינו אזרח גרמני בן 44, שהתגורר בפנמה ושימש כמנהל בכיר בבנק שוויצרי. שמו של הבנק לא נזכר בהודעת משרד המשפטים, אך עפ"י דיווחים בעיתון "וול סטריט ג'ורנל" וכלי תקשורת נוספים הוא שימש כמנהל בסניף של Julius Baer בפנמה, במהלך פרק הזמן שבו בוצעה הלבנת הכספים שנגנבו מ- PdVSA. עפ"י הודעת משרד המשפטים, מעורבותו בתרמית החלה בסוף 2016, כאשר אותם אנשי ציבור מושחתים בוונצואלה יצרו עמו קשר כדי שילבין עבורם את כספי המעילה. לצורך כך, Krull ניתב את הכספים להשקעות נדל"ן במיאמי ולהשקעות נוספות כדי להסוות את מקור הכספים. Krull אף הודה שמעגל השותפים בתרמית היה רחב היקף, וכלל מנהלי כספים נוספים, חברות ברוקראז', בנקים וחברות להשקעות נדל"ן בארה"ב ובמקומות נוספים, אשר פועלים כמלביני הון מקצועיים. גזר דינו של Krull צפוי להינתן בחודש אוקטובר הקרוב.  

בהקשר זה, נזכיר כי באוקטובר 2017 פרסמה היחידה למודיעין פיננסי בארה"ב (FINCEN) מסמך הנחייה שנועד לסייע למוסדות פיננסיים להתגונן מפני שחיתות והלבנת הון של גורמי ממשל ואנשי ציבור מוונצואלה. בין השאר, FINCEN הזהירה במסמך מפני עסקאות עבור רכישת נדל"ן, במיוחד בפלורידה וטקסס, הקשורות לבכירי ממשל בוונצואלה בעבר או בהווה.

פורסם 23-08-2018