משרד המשפטים האמריקאי פרסם לאחרונה (18.07.18) כי הבנק השוויצרי NPB Neue Privat Bank חתם על הסכם אי-תביעה, שבמסגרתו ישלם קנס בסך 5 מיליון דולר בגין מעורבותו בהעלמת מס של אזרחים אמריקאים שהחזיקו חשבונות בבנק. 

עפ"י הודעת משרד המשפטים האמריקאי, במסגרת ההסכם שנחתם הבנק שיתף פעולה ומסר מידע לגבי דרכים בהן סייעו בנקים שוויצרים לאזרחים אמריקאים להתחמק מתשלום מס בארה"ב באמצעות פתיחת חשבונות חסויים ומקודדים וכן באמצעות שימוש בחברות קש במדינות offshore . 

בין היתר, צוין בהודעת משרד המשפטים האמריקאי כי NPB ניהל החל מאוגוסט 2008 ועד דצמבר 2015 כ-350 חשבונות הקשורים לאזרחים אמריקאים, מוצהרים ולא מוצהרים כאחד, ובהם הון מצטבר של יותר מ-400 מיליון דולר. 

הבנק אפשר ללקוחות אמריקאים להחזיק בחשבונות שנפתחו ע"ש חברות במדינות offshore, דוגמת פנמה, איי הבתולה הבריטיים, ליכטנשטיין, הונג קונג ובליז, על אף שידע במרבית המקרים כי הבעלים המוטבים של החשבונות הינם אזרחים אמריקאים אשר מעוניינים להעלים מס, ולפיכך סיפק להם שירותי בנקאות חסויה, לרבות אי משלוח דואר לכתובות בארה"ב וניהול חשבונות ממוספרים. בנוסף, הבנק קיבל לשורותיו לקוחות אמריקאים שבנקים אחרים בשוויץ סגרו את חשבונותיהם מחשש לאי-עמידה בחוקי המס האמריקאים.  

בהקשר זה נזכיר, כי באוגוסט 2013 הכריז משרד המשפטים האמריקאי על תכנית שנועדה לעודד בנקים שוויצריים להודות בחלקם בפרשת העלמות המס ע"י אזרחים אמריקאים בחשבונות בנק סמויים בשוויץ. במסגרת תכנית זו הציע משרד המשפטים לבנקים שוויצרים לחתום על הסכמי אי-תביעה, שבמסגרתם יחויבו למסור מידע, לעבור תהליך ביקורת והערכה ולשלם קנס אשר ייקבע עפ"י כמות הכסף שהוחזקה בכל בנק ע"י אזרחים אמריקאים ועפ"י תאריכי הפתיחה של החשבונות. בתמורה לכך הובטח לבנקים שישתפו פעולה כי לא יוגשו נגדם אישומים פליליים. במסגרת התוכנית, משרד המשפטים האמריקאי חתם עד כה על הסכמי אי-תביעה עם יותר מ-80 בנקים והטיל עליהם קנסות בסכום מצטבר של יותר מ-1.36 מיליארד דולר. 

פורסם 24-07-2018