משרד האוצר האמריקאי פרסם אתמול (23.07.18) מסמך הנחיה (advisory) שמטרתו להגביר את המודעות בקרב חברות, עסקים וגופים נוספים לטקטיקות שנוקטת ממשלת צפון קוריאה וגורמים המסונפים לה כדי לעקוף את הסנקציות המוטלות על המדינה.

המסמך מפרט אינדיקטורים וטיפולוגיות שונות למעורבות צפון קוריאנית בתחומי אספקה וייצור של סחורות, שירותים וטכנולוגיות, שעלולה לחשוף יצרנים, קניינים וספקי שירותים לסיכונים של אי-עמידה בתקנות הסנקציות האמריקאיות על צפון קוריאה. 

להלן חלק מהטיפולוגיות המתוארות במסמך: 

• יוזמות משותפות: עפ"י מידע שנאסף בשנים האחרונות, חברות צפון קוריאניות הקימו מאות יוזמות משותפות (Joint Ventures) עם חברות מסין ומדינות אחרות, החל בתחומי הטקסטיל, המחצבים והאלקטרוניקה, וכלה בתחום התיירות והמזון. בנספח 2 מופיעה רשימה של יוזמות משותפות שבהן מעורבים צדדים צפון קוריאנים.  

• יצואנים מצפון קוריאה מוכרים סחורות וחומרי גלם במחיר נמוך במיוחד מתחת למחיר השוק ליבואנים וסוחרים במדיניות שלישיות, במיוחד בתחום המחצבים. המסמך מציין במיוחד מחצב מסוג פחם-אבן (anthracite coal) שנמכר בשנים האחרונות לסין ע"י חברות צפון קוריאניות מתחת למחיר השוק.  

• סחורה, שירותים וטכנולוגיות ללא תווית מתאימה: יצואנים מצפון קוריאה מסווים את מקור המוצרים והסחורות המיוצרים בצפון קוריאה, על ידי הדבקת תוויות אשר מעידות על מדינה שלישית כעל מדינת המקור של המוצרים (למשל, בגדים המיוצרים בצפון קוריאה וכוללים תוויות שעליהן נכתב "Made in China"). 

בנוסף, בנספח 3 מופיעה רשימת מדינות שבהם מועסקים עובדים צפון קוריאנים בסקטורים שונים, באופן המהווה הפרה של הסנקציות, כמו למשל רוסיה ופולין שמעסיקות כוח אדם צפון קוריאני בתחום החקלאות, וכן מדינות נוספות באפריקה ובמזרח הרחוק שמשתמשות בעובדים קוריאנים בסקטור הבנייה, ה-IT ועוד.

פורסם 24-07-2018