הרשות האירופית לפיקוח על סקטור הבנקאות (EBA) פרסמה אתמול (11.07.18) הצהרה הקובעת כי רשויות הפיקוח במלטה התרשלו בפיקוח על הבנק המלטזי Pilatus Bank Ltd, וקראה למלטה לנקוט רפורמות להידוק הפיקוח על הסקטור הפיננסי במדינה בתחום מניעת הלבנת הון ומימון טרור. 

נזכיר כי בחודש מרץ 2018 נעצר בארה"ב יו"ר Pilatus Bank לשעבר, Ali Sadr Hashemi Nejad, והוגש נגדו כתב אישום בגין קשירת קשר לעקיפת הסנקציות האמריקאיות על איראן, ולביצוע הלבנת הון והונאה בנקאית, בהיקף של יותר מ-115 מיליון דולר. בעקבות זאת, ה-EBA פתחה בחקירה רשמית שנועדה לקבוע האם הרשות הממשלתית למניעת הלבנת הון במלטה (FIAU) התרשלה בתפקידה ולא פיקחה בצורה נאותה על Pilatus Bank. 

עפ"י ההצהרה שפורסמה, ה-EBA קובעת כי ה-FIAU הפרה את הדירקטיבה האירופית למניעת הלבנת הון ומימון טרור, התרשלה בפיקוח על Pilatus Bank ונמנעה להטיל סנקציות כלשהן על הבנק, למרות הכשלים וההפרות שהתגלו בפעילותו.  

לפיכך, ה-EBA קוראת לרשויות הפיקוח במלטה ליישם שורת המלצות בתחום מניעת הלבנת הון ומימון טרור, ובכלל זה: להעריך באופן שיטתי סיכוני מניעת הלבנת הון ומימון טרור הקשורים לסקטור הפיננסי במלטה; להעריך את היעילות של המדיניות והנהלים בתחום מניעת הלבנת הון בגופים שנמצאים תחת פיקוחן; ולהבטיח כי יש בנמצא מספיק משאבים זמינים כדי לפקח על אותם גופים. בהתאם לחוק האירופי, ה-FIAU נדרשת להודיע ל-EBA תוך עשרה ימים על הצעדים שבכוונתה לנקוט כדי להבטיח את הציות הנאות לדירקטיבה האירופית. 

פורסם 12-07-2018