השר הדני לענייני עסקים, Rasmus Jarlov, אמר ביום רביעי האחרון (04.07.18) כי הרשויות בדנמרק שוקלות לפתוח בחקירה מחודשת נגד Danske Bank, בעקבות דיווחים בעיתונות הדנית שלפיהם הבנק היה מעורב בהלבנת מיליארדי דולרים באמצעות שלוחת הבנק באסטוניה. 

נזכיר, כי בחודש מאי האחרון הודיעה הרשות לפיקוח פיננסי בדנמרק כי כי נמצאו "ליקויים חמורים" בפעולות שנקטה הנהלת Danske Bank  בכל הנוגע לפרשת הלבנת הון בסניף המקומי של הבנק באסטוניה.  בהודעת הרשות נמסר כי הבנק הגיב מאוחר מדי למידע שקיבל מ"חושף שחיתויות" (whistleblower) בנוגע לאי-נאותות של פעולות הבנק בתחום מניעת הלבנת הון, ובנוגע לחשד לעבירות מצד לקוחות של הבנק באסטוניה. 

לאור זאת, Danske Bank הצטווה לבצע שורת תיקונים במערכות ובנהלי הבנק למניעת הלבנת הון, ובנוסף נדרש להגדיל את דרישות ההון שלו ב-5 מיליארד קרונות דניות (כ-800 מיליון דולר), לאור הגידול בסיכוני הציות והמוניטין שלו. בד בבד, הרשות הדנית קבעה כי אין מקום לפתוח בהליכים משפטיים נגד ההנהלה הנוכחית או עובדים אחרים של הבנק בגין הליקויים שנמצאו. 

עם זאת, בשבוע האחרון התפרסמו דיווחים בעיתון הדני Berlingske, שבו נטען כי Danske Bank שימש כצינור להלבנת הון בסך כולל של כ-8.3 מיליארד דולר דרך שלוחת הבנק באסטוניה, פי שניים מהסכום שהוערך בתחילת הפרשה. הבנק מצדו הודיע כי פתח בבדיקה פנימית בנוגע לליקויים שהתגלו. בדיקה זו אמורה להסתיים בחודש ספטמבר הקרוב, אך לאור הצהרת הממשלה הדנית, יתכן שהרשויות לא יסתפקו בבדיקה פנימית זו ויפתחו בחקירה נוספת משלהן.  

פורסם 10-07-2018