משרד המשפטים האמריקאי הודיע אמש (20.03.18) על הגשת כתב אישום נגד Ali Sadr Hashemi Nejad, בגין מעורבותו בתרמית לעקיפת הסנקציות האמריקאיות על איראן, ולביצוע הלבנת הון והונאה בנקאית. Sadr, אזרח איראני, אשר על פי פרסומים נוספים משמש כיו"ר הבנק המלטזי Pilatus Bank ומחזיק באזרחות של סנט קיטס ונוויס, נעצר יום לפני הגשת כתב האישום וההליך נגדו מתנהל בבית המשפט של המחוז הדרומי במדינת ניו-יורק.

Sadr מואשם בכך שלקח חלק בתרמית שבה הועברו דרך המערכת הפיננסית בארה"ב באופן בלתי חוקי יותר מ-115 מיליון דולר, שמקורם בכספים ששולמו לישויות ויחידים איראניים ע"י ממשלת ונצואלה עבור פרויקט בינוי שבוצע במדינה. תחילת הפרשה בשנת 2005, בעת שאיראן וונצואלה חתמו על מזכר הבנה לביצוע פרויקט תשתית בוונצואלה להקמת אלפי יחידות דיור במדינה. הפרויקט התבצע בהובלת Stratus Group, קונגלומרט איראני שנמצא בשליטת Sadr ובני משפחתו, ופועל בתחומי הבנייה, הבנקאות ותעשיית הנפט. בדצמבר 2006, Stratus Group הקימה חברה בטהראן בשם Iranian International Housing Corporation (IIHC), שהייתה אחראית לבניית הפרויקט. IIHC חתמה על חוזה על חברת אנרגיה ממשלתית מוונצואלה, לבניית 7,000 יחידות דיור בוונצואלה בתמורה לכ-475 מיליון דולר. 

Sadr היה אחראי לניהול כספי הפרויקט, ובמסגרת תפקידו זה פעל לעקיפת הסנקציות האמריקאיות ולהונאת בנקים אמריקאים ע"י הסתרת חלקם של איראן וצדדים איראניים בתשלומים במטבע דולרי שנשלחו דרך המערכת הבנקאית בארה"ב. לשם כך הקים Sadr בשנת 2010 שתי חברות קש כדי שיקבלו את התשלומים הדולריים הקשורים לפרויקט עבור IIHC, תוך שהוא מנצל את הדרכון הזר שברשותו כאזרח של סנט קיטס ונוויס:  

• Clarity Trade and Finance – חברה שאוגדה בשוויץ 

• Stratus International Contracting, J.S (או בשמותיה הנוספים -  Stratus Turkey או Straturk) – חברה שאוגדה בטורקיה. 

שתי החברות היו בבעלות ובשליטת Sadr ובני משפחתו באיראן. Sadr פתח חשבונות בנק דולריים עבור שתי החברות במוסד פיננסי בשוויץ, והנחה להעביר את התשלומים הקשורים לפרויקט לחשבונות אלה דרך בנקים בארה"ב.  בין אפריל 2011 ונובמבר 2013, חברת האנרגיה מוונצואלה, בהנחייתו של Sadr, העבירה כ-15 תשלומים ל- IIHC דרך שתי חברות הקש, בסכום כולל של 115 מיליון דולר. מרבית הכספים הועברו לישות offshore נוספת הרשומה באיי הבתולה הבריטיים, שהוקמה ע"י Sadr בשנת 2009. נוסף על כך, בפברואר 2012 העבירה חברת Clarity יותר מ-2 מיליון דולר שמקורם בכספי פרויקט הבינוי ישירות לארה"ב, שם הם שימשו לרכישת נדל"ן בקליפורניה. 

בהקשר זה נזכיר, כי היחידה למודיעין פיננסי בארה"ב (FINCEN) פרסמה בשנת 2014 מזכר הנחייה (Advisory) שבו הזהירה מוסדות פיננסיים מפני יחידים זרים, לרבות אזרחים איראניים, אשר מנצלים את האפשרות להשגת אזרחות של סנט קיטס ונוויס בתמורה לביצוע השקעות בטריטוריה זו. זאת, במטרה להשיג דרכונים של סנט קיטס ונוויס שישמשו אותם להסוות את זהותם ולהימנע מבדיקות רקע גיאוגרפיות, על מנת לעקוף את הסנקציות האמריקאיות ולבצע עבירות פיננסיות נוספות. 

פורסם 21-03-2018