משרד המשפטים האמריקאי הודיע לאחרונה (15.03.18) כי Eberhard Reichert , מנהל בכיר לשעבר בחברת Siemens Business Services GmbH & Co. OGH (SBS) הודה בבית משפט במחוז הדרומי של מדינת ניו-יורק בהפרת חוק ה-FCPA, החוק האמריקאי למניעת שוחד של עובדי ציבור זרים. 

Reichert הינו אזרח גרמני שעבד בסימנס עד שנת 2001, ושימש כמנהל הטכני של חטיבת הפרויקטים הגלובליים בחברה. עפ"י הודאתו, הוא היה מעורב בתשלום שוחד בסך עשרות מיליוני דולרים לעובדי ציבור בארגנטינה, על מנת להשיג לחברה חוזה בשווי 1 מיליארד דולר עם ממשלת ארגנטינה, להנפקת תעודות זהות במדינה. החוזה נחתם בשנת 1998, אך הפרויקט בוטל לבסוף בשנת 2001. 

Reichert הודה שבמשך כעשור, הוא ושותפיו היו מעורבים בתשלום עשרות מיליוני דולרים לעובדי ציבור ארגנטינאיים בהקשר לפרויקט זה. על מנת להסתיר ולהלבין את כספי השוחד, Reichert ושותפיו השתמשו בחברות קש שהיו קשורות לגורמי ביניים. אחת מהחברות הללו הייתה חברה בשם MFast Consulting AG, אשר חתמה עם סימנס על חוזה בסך 27 מיליון דולר. החוזה נועד כביכול לאספקת שירותי ייעוץ, אך החברה למעשה שימשה כצינור להסתרת והלבנת כספי השוחד. 

בשנת 2008, Siemens AG והחברות הבנות שלה בארגנטינה, בנגלדש וונצואלה הודו בהפרת חוק ה-FCPA, ושילמו לרשויות בארה"ב קנסות בסך 800 מיליון דולר, וזאת במקביל ל-800 מיליון דולר נוספים ששולמו לרשויות התביעה בגרמניה. בנובמבר 2017, חברת סימנס ישראל הורשעה בקשירת קשר לביצוע פשע, בעקבות העברת תשלומי שוחד לבכירים בחברת החשמל, ונקבע כי תשלם לקופת המדינה קנס בסך 63 מיליון ש"ח.

פורסם 20-03-2018