ארגון ה-FATF פרסם ביום שישי האחרון (23.02.18) הצהרה מעודכנת בנושא מדינות בעלות ליקויים במשטר מניעת הלבנת הון ומימון טרור ומדינות בסיכון אשר אינן משתפות פעולה בנושא מניעת הלבנת הון ומימון טרור ומהוות סיכון למערכות הפיננסיות.

בדומה להצהרות קודמות של הארגון, גם הפעם מופיעות ברשימת המדינות בסיכון איראן וצפון קוריאה.

לגבי איראן מוזכרת החלטת ה-FATF מ-2017 להשעות את קריאת הארגון למדינות לנקוט "צעדי מנע" (counter-measures) שנועדו להגן על המגזרים הפיננסיים שלהן מסיכוני הלבנת הון ומימון טרור שמקורם באיראן. זאת, לנוכח העובדה שאיראן אימצה תכנית פעולה שנועדה לתת מענה לליקויים בתחום מניעת הלבנת הון ומימון טרור, הביעה מחויבות בדרגים הפוליטיים הגבוהים ליישום תכנית זו, והחליטה לבקש סיוע טכני לצורך יישומה. 

אף על פי שפג תוקפו של מועד היישום להשלמת תכנית הפעולה, וזאת מבלי שאיראן השלימה את מרבית הסעיפים הרלבנטיים בתוכנית, ה-FATF החליט להעניק לאיראן ארכה להשלמת התוכנית עד יוני 2018. עם זאת, לאור הדאגה מסיכוני מימון טרור הגלומים בפעילותה של איראן, והאיום שהיא מציבה בפני המערכת הפיננסית הבינ"ל, הארגון קורא לכל המדינות להמשיך ולהנחות את המוסדות הפיננסיים שלהן ליישם בקרות מוגברות בנוגע לקשרים ופעילות פיננסית עם ישויות ויחידים איראניים, בהתאם להמלצה 19 של ה-FATF. 

במקביל, ה-FATF פרסם הצהרה מעודכנת בנושא מדינות בעלות ליקויים במשטר מניעת הלבנת הון ומימון טרור אשר משתפות פעולה ונמצאות במעקב שוטף של ה-FATF. מדובר במדינות בעלות ליקויים בחקיקה ובמשטר מניעת הלבנת הון אשר חתמו על תכנית פעולה משותפת עם הארגון או התחייבו בפניו באמצעות התחייבות בכתב לתיקון הליקויים שניתנה ע"י גורמים פוליטיים בדרג גבוה.

מדינות אלו הן: אתיופיה, עיראק, סרביה, סרי לנקה, סוריה, טרינידד וטובגו, תוניסיה, ונואטו, תימן. 

בנוסף, הארגון בירך על ההתקדמות המשמעותית של בוסניה והרצגובינה בשיפור וחיזוק משטר מניעת הלבנת הון ומימון טרור, וציין כי לאור התקדמות זו היא אינה נתונה עוד למעקב מוגבר של הארגון. 

פורסם 26-02-2018