משרד התובע הכללי של מינכן הודיע ביום שישי האחרון (09.02.18) כי הטיל קנס מנהלי בסך 81.2 מיליון אירו (כ-99.7 מיליון דולר) על יצרנית המטוסים האירופית Airbus Defence and Space GmbH, בגין כשלים בבקרות פנימיות שאפשר העברת מאות מיליוני דולרים למטרות בלתי ידועות.  

עם הטלת הקנס מגיעה לסיומה חקירה שבה פתחו הרשויות בגרמניה בשנת 2012 נגד החברה, שהינה זרוע התעופה והמוצרים הביטחוניים של קבוצת Airbus Group SE. החקירה התמקדה בעסקה שבה מכרה החברה 18 מטוסי קרב מסוג Eurofighter Typhoon לאוסטריה בשנת 2003, וכללה חשדות למתן שוחד לעובדי ציבור זרים הקשורים למכירת מטוסי הקרב או למי ששימשו גורמים מתווכים בעסקה. 

בהודעת משרד התובע הגרמני נמסר כי במסגרת החקירה לא נמצאו ראיות כלשהן מתן שוחד. עם זאת, החקירה העלתה כי מאות מיליוני דולרים הועברו ע"י Airbus לשתי חברות - Vector Aerospace LLP ו-- City Chambers Limited , עבור מטרות לא ידועות ולא מתועדות, תוך עקיפת הבקרות הפנימיות של החברה. לפיכך, Airbus נמצאה אשמה בכך שלא יישמה בקרות נאותות שימנעו העברת כספים לשימושים בלתי מזוהים. כנסיבות מקלות צוינה העובדה שהחברה שיתפה פעולה בצורה מלאה עם החקירה ונקטה מאז 2012 צעדים משמעותיים לתיקון הליקויים.  

עפ"י דיווח בעיתון Wall Street Journal, כנגד Airbus עדיין מתנהלת חקירה במספר מדינות, לרבות ארה"ב, בריטניה וצרפת, בעקבות חשדות למתן שוחד, שימוש בלתי חוקי במתווכים כדי לזכות בחוזים ובעסקאות, והפרת תקנות הייצוא.

פורסם 12-02-2018