משרד המשפטים האמריקאי הודיע אתמול (07.02.18) כי בנק Rabobank National Association (Rabobank) ישלם קנס של כ-368 מיליון דולר בגין הפרת חוק ה-BSA  וחוקים נוספים למניעת הלבנת הון בארה"ב. 

בנק Rabobank הוא חברה בת מקליפורניה של התאגיד ההולנדי Coöperatieve Rabobank U.A. עפ"י הודאתו של הבנק, במסגרת הליך שהתנהל בבית המשפט במחוז הדרומי של קליפורניה, הבנק אפשר להפקיד בחשבונותיו מאות מיליוני דולרים, אף על פי שהיו ברשותו אינדיקציות לכך שמקור הכספים הינו בסחר בינ"ל בסמים, הלבנת הון ופשע מאורגן. הכספים, שמקורם במקסיקו ומקומות נוספים, הופקדו במזומן בסניפיו של הבנק בגבול הדרומי של ארה"ב עם מקסיקו, ואז הועברו הלאה ליעדים אחרים באמצעות העברת אלקטרוניות, המחאות ומשיכות מזומנים. 

עוד נמסר, כי הבנק גיבש ויישם מדיניות והליכים שמנעו כל חקירה ובדיקה של הפעולות החשודות הללו, הן ע"י עובדי הבנק והן ע"י הרגולטורים האמריקאים. בין השאר, הבנק גיבש "רשימת לקוחות מאומתים" (“Verified List”), והנחה את עובדי הבנק שלא לבצע שום בחינה או בדיקה של פעילות הלקוחות המופיעים ברשימה, גם כאשר התקבלה התרעה פנימית ממערכות הבנק או אם חל שינוי דרמטי בפעילות הלקוח. עובדי יחידות הציות ואיסור הלבנת הון של הבנק הונחו להגדיל משמעותית את מספר הלקוחות ברשימה זו, וכתוצאה מכך מספר הלקוחות "המאומתים" קפץ בצורה דרסטית מ-10 לקוחות מאומתים בשנת 2009 ליותר מ-1,000 לקוחות מאומתים ב-2012. 

בנוסף, מנהלים בכירים בבנק פעלו כדי להסתיר מהרגולטור המפקח על הבנק, משרד המפקח על המטבע במשרד האוצר האמריקאי (OCC), את הליקויים והכשלים בתכנית למניעת הלבנת הון, לרבות הגשת מידע כוזב ומטעה בדבר תכנית הציות של הבנק והסתרת דוחות שתיעדו את הליקויים. כמו כן, הבנק פיטר מספר עובדים שהתריעו על אי-הנאותות של תכנית הציות שלו.  

הודאתו של הבנק באשמה התקבלה כמעט חודשיים לאחר שסגן הנשיא לשעבר של הבנק, George Martin, חתם על הסכם אי-תביעה מותנה (deferred prosecution agreement) עם הרשויות בארה"ב על חלקו בהפרות.

פורסם 08-02-2018