הרשות המפקחת על המגזר הפיננסי בשוויץ (FINMA)  הודיעה לאחרונה (01.02.18) כי הבנק השוויצרי PKB Privatbank SA Lugano ישלם 1.3 מיליון פרנק שוויצרי, בעקבות הפרות חמורות של תקנות למניעת הלבנת הון בשוויץ. עפ"י ההודעה, הבנק כשל לבצע בדיקות רקע נאותות (appropriate background checks) בנוגע לפעילות עסקית ופיננסית שהייתה קשורה למעשי שחיתות בחברת הנפט הממשלתית של ברזיל Petrobras ובתשלובת ההנדסה והבנייה הברזילאית  Odebrecht.  

נזכיר, כי בשנת 2014 פתחו הרשויות בברזיל בהליכים פליליים כנגד Petrobras ו- Odebrecht, בחשד למעשי שחיתות והלבנת הון של מנהלים בחברות אלה שכללו תשלומי שוחד לפוליטיקאים. בעקבות זאת, נחשפה שערוריית שחיתות רחבת היקף, שבה היו מעורבים יחידים וחברות במספר מדינות, לרבות בשוויץ. בפברואר 2016 חתמה Odebrecht על הסדר עם הרשויות בארה"ב, ברזיל ושוויץ,  שבמסגרתו הודתה בתשלום שוחד של מאות מיליוני דולרים לעובדי ציבור במדינות שונות, והוטל עליה קנס ענק של יותר מ-3.5 מיליארד דולר. 

על רקע זה, פתחה FINNA בהליכי אכיפה כנגד מספר בנקים בשוויץ, לרבות כנגד PKB, תוך שההליכים נגד הבנק מתמקדים בהתנהלותו סביב פרשת השחיתות בשנים 2010-2015. ממצאי החקירה העלו ליקויים משמעותיים בבקרות ובתהליכים למניעת הלבנת הון בבנק, שהיו קשורים לפעולות עסקיות ופיננסית של Petrobras ו-Odebrecht. בין השאר, נמצא כי הבנק לא זיהה בצורה נאותה שותפים לחוזים (contractual partners), כשל לבצע בדיקות רקע נאותות על קשרים עסקיים ועסקאות בסיכון גבוה, והתעלם מאזהרות והתרעות שהתקבלו מהמערכות הפנימיות שלו בנוגע לעסקאות שסומנו כעסקאות בסיכון גבוה במיוחד. עוד נמצא, כי הבנק כשל לדווח לרשויות בשוויץ על חשדות להלבנת הון. 

לאור זאת, הורתה FINMA לבנק לשלם 1.3 מיליון פרנק שוויצרי, כתוצאה מרווחים שגרף בניגוד לחוק. במקביל, FINMA ציינה כי הבנק שיתוף פעולה בצורה מלאה עם חקירת הרשויות, ופעל במהירות כדי לתקן את הליקויים שהתגלו. בנוסף לקנס הכספי, FINMA תמנה מבקר חיצוני שיפקח על יישום צעדי התיקון בבנק. 

פורסם 05-02-2018