סיגל מנדלקר (Sigal Mandelker), סגנית שר האוצר האמריקאי לענייני טרור ומודיעין פיננסי, הביעה לאחרונה חשש מפני עקיפת הסנקציות ע"י צפון קוריאה באמצעות שימוש בחברות פרונט וקש המאוגדות בהונג קונג, כך נמסר בדיווח של רשת CNN.  

עפ"י הדיווח, מנדלקר הדגישה את החשיבות שיש ליישום מנגנונים נאותים בהונג קונג לאכיפת החלטות מועצת הביטחון של האו"ם ותקנות אחרות האוסרות על מתן סיוע לפעילות פיננסית של צפון קוריאה, וקראה להונג קונג להקשיח את הכללים הנהוגים בה בכל הנוגע לאיגוד ורישום חברות. 

בהקשר זה נזכיר, כי בחודש נובמבר האחרון פורסם מסמך הנחיה ע"י היחידה למודיעין פיננסי בארה"ב (FINCEN),  הכולל "דגלים אדומים" שנועדו לסייע למוסדות פיננסיים לזהות ניסיונות של צפון קוריאה לעקוף את הסנקציות המוטלות עליה, להלבין כספים באמצעות המערכת הפיננסית הבינלאומית ולממן את תכניות הנשק של המשטר הצפון קוריאני. באותו מסמך זוהתה הונג קונג כאזור גיאוגרפי שבו קיים ריכוז גבוה של חברות פרונט צפון קוריאניות, לצד אזורים נוספים בסין.

המסמך תיאר כיצד חברות וגופים ממשלתיים צפון קוריאניים, לרבות מוסדות פיננסיים, עושים שימוש בחברות המאוגדות בהונג קונג כדי להשיג גישה למערכת הפיננסית הבינ"ל, ועל ידי כך להתחמק מסנקציות, להלבין הון ולממן את פעולות הפרוליפרציה של המשטר. כך, למשל, בשנה האחרונה הוכרזה ע"י OFAC חברת מהונג קונג בשם Mingzheng International Trading Limited, אשר שימשה כחברת פרונט עבור הבנק הצפון קוריאני המוכרז Foreign Trade Bank (FTB) וביצעה עבורו תשלומים בדולרים. 

בתגובה לדבריה של מנדלקר, הממשל המקומי בהונג קונג מסר כי משטר הפיקוח למניעת עקיפת הסנקציות המתקיים בשטחה הינו "איתן ויעיל" (robust and efficient). עם זאת, בהודעה צוין כי בכוונת הרשויות בהונג קונג ליישם דרישות רגולטוריות נוקשות יותר בחודש מרץ הקרוב.  

פורסם 29-01-2018