הבנק המרכזי של ארה"ב (FED) הודיע אתמול (17.01.18)  כי חתם על הסדר עם הבנק Mega International Commercial Bank Co., Ltd, לפיו הוטל על הבנק קנס בסך 29 מיליון דולר בגין הפרות של חוקי מניעת הלבנת הון. 

Mega Bank הינו בנק טאיוואני שפעילותו בארה"ב מתרכזת בסניפים בניו-יורק, אילינוי וקליפורניה. בהודעת ה-FED נמסר כי בביקורת שהתקיימה ב-2016 נתגלו "ליקויים משמעותיים" (significant deficiencies) בבקרות לניהול סיכונים ולציות להוראות חוק ה-BSA ולחוקים נוספים למניעת הלבנת הון בשלוחות הבנק בארה"ב. בנוסף לקנס הכספי, Mega Bank התחייב להגיש תכנית כתובה לחיזוק הפיקוח של הדירקטוריון וההנהלה הבכירה של הבנק בתחום מניעת הלבנת הון בארה"ב, לרבות שיפורים בבקרות הפנימיות, עריכת ביקורת בלתי תלויה לבחינת תכנית הציות של הבנק, וכן ביצוע הערכת סיכון מקיפה לזיהוי איומים להלבנת הון. בנוסף, הבנק יגיש תכנית מעודכנת ומתוקנת להליכי זיהוי לקוח בהתאם לרמות סיכון. 

עוד נקבע, כי הבנק יתקשר תוך 30 יום עם גורם בלתי תלוי שיבצע בדיקה של כל פעילות הסליקה בדולרים שנעשתה בסניפו בניו-יורק בין החודשים ינואר-יוני 2015, וזאת כדי לקבוע האם פעולות חשודות הקשורות ללקוחות בסיכון גבוה זוהו בצורה נאותה ודווחו כנדרש. 

נזכיר, כי באוגוסט 2016 נקנס הבנק בסך 180 מיליון דולר ע"י המחלקה לשירותים פיננסיים במדינת ניו-יורק  (NYDFS), לאחר שביקורת שבוצעה ע"י NYDFS העלתה כי הבנק התעלם מסיכונים הכרוכים בביצוע עסקאות שקשורות לפנמה, שזוהתה כמדינה בסיכון גבוה להלבנת הון. בין השאר, הביקורת הצביעה על מספר עסקאות חשודות שבוצעו בין סניף Mega Bank  בניו-יורק לבין סניפיו בפנמה. כמו כן, התברר כי מספר גדול של ישויות שהחזיקו חשבונות בסניפי Mega Bank הוקמו באמצעות פירמת עורכי הדין Mossack Fonseca, שעמדה במרכזם של "מסמכי פנמה" כחברה שסייעה בהקמתן של חברות קש, ששימשו עפ"י החשד להעלמת מס והלבנת הון.

פורסם 18-01-2018