המחלקה לשירותים פיננסיים במדינת ניו-יורק (ה-DFS) הודיעה ביום חמישי האחרון (04.01.17) כי חברת התשלומים האלקטרוניים Western Union תשלם קנס בסך 60 מיליון דולר במסגרת צו מוסכם (Consent Order), על מנת להסדיר אישומים בדבר הפרת חוק ה-BSA וחוקים נוספים למניעת הלבנת הון במדינת ניו-יורק. 

נזכיר, כי בתחילת 2017 הושת על החברה קנס בגובה  586 מיליון דולר (הקנס הגדול ביותר שהוטל אי פעם בארה"ב על נותן שירותי העברות כספים), בגין הפרות בתחום מניעת הלבנת הון ומימון טרור. במסגרת אותו הסדר, שנחתם במקביל עם מספר רגולטורים בארה"ב, הודתה החברה בכך שכשלה לקיים תכנית אפקטיבית למניעת הלבנת הון, סייעה להעברות כספים שנבעו מפעולות הונאה ונמנעה לנקוט צעדים נגד סוכנים שהיו מעורבים בהימורים לא חוקיים, הונאה והלבנת הון בהיקף של מאות מיליוני דולרים. 

עפ"י הודעת ה-DFS, עיקר ההפרות מצד החברה נוגעות לכישלונה לפעול במשך יותר מעשור נגד סוכני החברה שביצעו העברות כספים חשודות בציר ניו יורק – סין (NY China Corridor Agents), אף על פי שידעה כי אותן העברות כוללות אינדיקציות ברורות להלבנת הון ולמעשי הונאה. זאת, לרבות העברות כספים אשר יתכן וסייעו לפעולות של סחר בבני אדם. 

אותם סוכנים היו למעשה חנויות ועסקים קטנים ועצמאיים באזור העיר ניו יורק, אשר למרות גודלם הקטן נמנו עם הסוכנים הגדולים ביותר בעולם של Western Union מבחינת נפח העסקאות שביצעו. כך, למשל, סוכנות נסיעות קטנה במנהטן שהציעה בנוסף שירותי העברות כספים של Western Union עיבדה יותר מ-447,000 העברות בסכום כולל של יותר מ-1.14 מיליארד דולר בין השנים 2011-2004. סוכן אחר, שמכר שירותי טלפונים סלולריים ללקוחות,  ביצע יותר מ-302,000 העברות כספים בשווי כולל של יותר מ-600 מיליון דולר בין השנים 2011-2005. כמעט כל הכספים הללו הועברו לסין, ולפחות שליש מההעברות הראו אינדיקציות ל"הבנייה" בלתי חוקית, קרי פיצול סכומי עסקאות כדי להימנע מסף הדיווח. אחד מאותם סוכנים הודה בחקירתו כי ידע שחלק מהלקוחות השתמשו בשירותי החברה כדי לשלם חובות לסוחרים בבני אדם בסין, וכי הם ביצעו הבניית עסקאות כדי להימנע מזיהוי ודיווח. 

למרות שביקורות שערכה החברה עצמה העלו ליקויים ברורים בתחום הציות להוראות מניעת הלבנת, מנהלים בכירים בחברה התערבו כדי למנוע נקיטת צעדים כנגד אותם סוכנים, בשל העובדה שהניבו לחברה רווח רב. יתרה מכך, גם לאחר שמשרד המשפטים האמריקאי פתח בחקירה נגד Western Union בשנת 2012, והחברה הפכה להיות מודעת להתנהלות הלא נאותה של אותם סוכנים בציר ניו יורק-סין, היא המתינה שנתיים נוספות עד שחשפה את המידע בפני ה-DFS. 

בנוסף לקנס הכספי שהושת על החברה, נקבע כי Western Union תגיש תכנית כתובה ל- DFS תוך 90 יום על הפעולות שבכוונתה לנקוט כדי לתקן את הליקויים בתחום מניעת הלבנת הון ומעשי הונאה. עוד נקבע, כי החברה תגיש דוחות תקופתיים בכתב שיפרטו את התקדמותה ביישום הפעולות והבקרות בתחום זה.  

פורסם 07-01-2018