משרד המשפטים האמריקאי הודיע אתמול (03.01.18) כי בנקאי טורקי בכיר בשם Mehmet Hakan Atilla הורשע בעבירות של הפרת חוקי הסנקציות של ארה"ב נגד איראן, הלבנת הון ובעבירות נוספות. בין השאר, Atilla נמצא אשם בכך שקשר קשר עם גורמים נוספים כדי לנצל את המערכת הפיננסית האמריקאית כדי לבצע עסקאות לא חוקיות בשווי מיליארדי דולרים עבור ממשלת איראן וישויות איראניות נוספות הנתונות תחת סנקציות, תוך הונאת מוסדות פיננסיים בארה"ב.  

Atilla הינו אזרח טורקי בן 47 שכיהן כסמנכ"ל בנקאות בינלאומית בבנק הטורקי Halk Bank, הנמצא בבעלות ממשלת טורקיה. הוא הורשע במסגרת הליך משפטי רחב היקף שעדיין תלוי ועומד נגד נאשמים נוספים, ביניהם Mehmet Zafer Caglayan, שר הכלכלה הטורקי לשעבר; Suleyman Aslan , מנכ"ל Halk Bank; ו- Reza Zarrab, סוחר זהב טורקי ב- 34 שהודה בחודש אוקטובר בקשירת קשר להונות את ארה"ב והפך לעד מטעם התביעה. בין השאר, הודה Zarrab כי שילם מיליוני דולרים ל- Caglayan ו- Aslan, כדי שיסייעו לו בעקיפת הסנקציות.  

ההליך המשפטי זכה לסיקור נרחב בכלי התקשורת בטורקיה, וכן להתבטאויות בנושא מצד הדרג הפוליטי במדינה, ובראשם נשיא טורקיה ארדואן, אשר תקף את האישומים ופעל מול הממשל האמריקאי כדי לנסות לבטל ההליך המשפטי נגד הנאשמים. 

עפ"י הודעת משרד המשפטים,  Atilla ניצל את עמדתו הבכירה ב- Halk Bank כדי להעניק לממשלת איראן ולישויות איראניות מוכרזות גישה למערכת הפיננסית האמריקאית והבינ"ל. במסגרת זאת, סייע Atilla להבריח מיליארדי דולרים שהוחזקו ב- Halk Bank ומקורם בתעשיית הנפט האיראנית דרך המערכת הפיננסית האמריקאית. Atilla הסווה את האופי האמיתי של העסקאות והציגן באופן כוזב כמשלוחי מזון הומניטריים, ובכך ניצל היתרים חריגים במשטר הסנקציות האמריקאי המאפשרים סיוע הומניטרי במקרים מסוימים. זאת, תוך כדי הטעיית מוסדות פיננסיים בארה"ב שהאמינו כי אכן מדובר בפעילות הומינטרית המותרת עפ"י כללי OFAC.

עוד נמסר, כי Atilla סייע ל- Zarrab להסתיר העברות של מטבע וזהב לממשלת איראן ולישויות איראניות מוכרזות, תוך שימוש בשירותים בנקאיים של Halk Bank. גזר דינו של Atilla צפוי להינתן ב-11 באפריל. 

פורסם 04-01-2017