התובע הכללי של ארה"ב, Jeff Sessions , הודיע ביום שישי האחרון (22.12.17) כי הורה לפתוח בבדיקה בנוגע לניהול "פרויקט קסנדרה" (Project Cassandra), יוזמה של רשויות אכיפת החוק בארה"ב למיגור רשתות סחר בסמים של חיזבאללה בארה"ב ומחוצה לה. זאת, כדי לבדוק טענות לכשלים וליקויים באופן שבו נוהל הפרויקט בתקופת הממשל הקודם. 

הודעת התובע הכללי פורסמה זמן קצר לאחר פרסומו של תחקיר באתר התקשורת האמריקאי "פוליטיקו", שבו נטען כי ממשל אובמה פעל במכוון כדי לעצור ולהשהות את הפעולות שננקטו במסגרת הפרויקט כנגד רשתות הסחר בסמים של חיזבאללה בארה"ב, מתוך רצון להבטיח את חתימת הסכם הגרעין עם איראן.  

פרויקט קסנדרה הושק בשנת 2008, לאחר שהמנהל לאכיפת חוקי הסמים בארה"ב ( ה-DEA) מצא ראיות לכך שחיזבאללה הפך לסינדיקט פשע בינלאומי שגורף רווחים מ-1 מיליארד דולר בשנה מסחר בסמים ובנשק, הלבנת הון ומעשים פליליים נוספים. במסגרת הפרויקט פועל ה- DEAכדי להתחקות אחר רשתות ותאים של חיזבאללה, בשיתוף ובסיוע 30 סוכנויות בתחום הביטחון בארה"ב ומחוצה לה. במסגרת זאת, מנסה לאתר ה-DEA את נתיבי העברת משלוחי הקוקאין של חיזבאללה, חלקם מאמריקה הלטינית למערב אפריקה, ומשם לאירופה ולמזרח התיכון, וחלקם דרך ונצואלה ומקסיקו לארה"ב. 

עפ"י הטענות המובאות בתחקיר "פוליטיקו", כאשר ראשי הפרויקט ביקשו אישור לביצוע מעצרים, העמדות לדין והטלת סנקציות כלכליות, בכירים במשרד המשפטים והאוצר דחו או מנעו את הבקשות. כך למשל, עפ"י הטענות, משרד המשפטים האמריקאי דחה בקשת להגשת אישומים פליליים נגד גורמי מפתח בחיזבאללה, כגון איש הקשר של חיזבאללה לאיראן, Abdallah Safieddine, נמנע מלהפעיל לחץ להסגרתו לארה"ב של סוחר הנשק הלבנוני Ali Fayad, למרות שהוגש נגדו כתב אישום לבית משפט בארה"ב בגין סיוע לארגון טרור, וכן נמנע מהגשת כתבי אישים נגד פעילים מרכזיים בארה"ב שהשתייכו לכוח אל-קודס של משמרות המהפכה האיראניים. 

בהודעת התובע הכללי נמסר כי הממשל האמריקאי חייב לשים בראש סדר העדיפויות שלו חקירות והעמדות לדין של ארגוני טרור היוצרים ומעמיקים רשתות של סחר בסמים,  וכי הממשל מחויב לתמוך במאמצי ה-DEA למיגור רשתות אלה, בין השאר באמצעות הבדיקה האמורה.

פורסם 25-12-2017