משרד המשפטים האמריקאי הודיע ביום שישי האחרון (22.12.17) כי חברת Keppel Offshore & Marine Ltd (KOM) וחברת הבת שלה בארה"ב Keppel Offshore & Marine USA Inc (KOM USA) חתמו על הסדר אי-תביעה על תנאי (deferred prosecution agreement) אשר מסדיר אישומים בדבר הפרת החוק האמריקאי למניעת שוחד של עובדי ציבור זרים (חוק ה-FCPA). 

עפ"י ההסדר, אשר מקיף את רשויות התביעה בארה"ב, ברזיל וסינגפור, תשלם החברה קנס כולל בסך של כ-422 מיליון דולר. מתוך סכום זה, כ-211 מיליון דולר ישולמו לרשויות בברזיל, וכ-105.5 מיליון דולר ישולמו לרשויות בארה"ב וסינגפור, כ"א. 

KOM היא חברה סינגפורית אשר מספקת שירותי מספנה, טיפול ושדרוג לספינות ואניות תובלה. עפ"י ההודעה, בין השנים 2001-2014 שילמה החברה שוחד בסך של כ-55 מיליון דולר לעובדים בחברת הנפט הממשלתית של ברזיל Petrobras ולמפלגה השלטת דאז בברזיל, על מנת לזכות ב-13 חוזים עם Petrobras ועם ישות ברזילאית נוספת. 

KOM הסתירה את תשלומי השוחד ע"י כך ששילמה עמלות מנופחות למתווך בעסקה, במסווה של הסכמי ייעוץ לגיטימיים. לאחר מכן, אותו גורם מתווך העביר כספים לרשותם של אותם עובדי ציבור ואנשי המפלגה הפוליטית בברזיל, תוך שהכספים מועברים דרך שורה של חברות קש, לרבות דרך מוסדות פיננסיים בארה"ב. כפועל יוצא מכך, החברה גרפה רווחים של יותר מ-350 מיליון דולר אשר נבעו מאותה פעילות עסקית שהושגה כתוצאה תשלומי השוחד. 

במסגרת קביעת גובה הקנס התחשב משרד המשפטים האמריקאי בצעדים המשמעותיים שנקטו KOM ו- KOM USA לתיקון הליקויים, לרבות פיטורי עובדים שהיו מעורבים בעבירות השוחד, ויישום מערך ציות ובקרות פנימיות למזעור סיכוני השוחד. בנוסף, במסגרת ההסכם התחייבה KOM לשתף פעולה באופן מלא עם חקירת משרד המשפטים בפרשה. 

פורסם 25-12-2017