נשיא ארה"ב דונלד טראמפ חתם ביום חמישי האחרון (21.12.17) על צו נשיאותי חדש, אשר מקפיא את נכסיהם בארה"ב של 13 יחידים ממדינות שונות המפרים זכויות אדם ומבצעים מעשי שחיתות אשר מסכנים את שלמות המערכת הפוליטית והכלכלית הבינלאומית, מחלישים את איתנות המוסדות הדמוקרטיים ומלבים סכסוכים אלימים ברחבי העולם. במקביל, המשרד לפיקוח על נכסים זרים של משרד האוצר האמריקאי (OFAC) פרסם הכרזות על יחידים אלה ועל יחידים וישויות הקשורים אליהם. 

אחד מ-13 היחידים שהוכרזו הינו המיליארדר ואיש העסקים הישראלי דן גרטלר (Dan Gertler), המחזיק באזרחות כפולה של ישראל ושל הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו. 

בהודעה שפרסם משרד האוצר האמריקאי נכתב כי גרטלר צבר את הונו באמצעות עסקאות נפט וכרייה שהיו כרוכות במעשי שחיתות ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו (DRC). עפ"י ההודעה, גרטלר ניצל את חברותו הקרובה עם נשיא הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו, ג'וזף קבילה, כדי לשמש כמתווך במכירת נכסים בתחום הכרייה ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו, תוך שחברות רב לאומיות מסוימות נדרשו להשתמש בשירותיו של גרטלר כדי לעשות עסקים במדינה. 

כתוצאה מכך, כך פורסם, בין השנים 2012-2010 איבדה הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו רווחים בגובה 1.36 מיליארד דולר, כתוצאה ממכירת נכסים בתחום הכרייה לחברות offshore הקשורות לגרטלר, במחירים שהיו מתחת לערכם האמיתי. בנוסף, צוין כי הימנעותה של ממשלת הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו מפרסום הפרטים המלאים של אחת מהעסקות הובילה את קרן המטבע הבינלאומית לעצור הלוואות למדינה בגובה של 225 מיליון דולר. 

במקביל, פרסם OFAC הכרזות על היחידים והישויות הבאים הקשורים לדן גרטלר: 

Pieter Albert Deboutte

 Fleurette Properties Limited

 Fleurette Holdings Netherlands B.V

Gertler Family Foundation (LA FONDATION FAMILLE GERTLER)

Oil of DR Congo SPRL

 Jarvis Congo SARL

International Diamond Industries

 D.G.D. Investments Ltd.

 D.G.I. Israel Ltd

 Proglan Capital Ltd

 Emaxon Finance International Inc.

 Africa Horizons Investment Limited

Caprikat Limited

Foxwhelp Limited

 Caprikat and Foxwhelp SARL

 Lora Enterprises Limited

Zuppa Holdings Limited

 Orama Properties Ltd

 DGI Mining Ltd

Rozaro Development Limited.

במקביל לגרטלר הוכרזו כאמור יחידים ממדינות נוספות, ביניהם: נשיא גמביה לשעבר Yahya Jammeh, שעפ"י ההודעה הינו בעל "היסטוריה ארוכה של הפרת זכויות אדם ומעשי שחיתות"; Gulnara Karimova, בתו של שליט אוזבקיסטן לשעבר שעמדה בראש סינדיקט פשע מאורגן רב עוצמה אשר חלש על נכסים בשווי של יותר ממיליארד דולר; Maung Maung Soe, מפקד בכיר בצבא בורמה לשעבר המואשם בביצוע פשעים כנגד האוכלוסייה האזרחית במדינה; Slobodan Tesic, אחד מסוחרי הנשק המרכזיים באזור הבלקן; ואישים נוספים.