היחידה למודיעין פיננסי באוסטרליה (AUSTRAC) הודיעה לאחרונה (14.12.17) כי החליטה להרחיב את הליכים המשפטיים המתנהלים נגד בנק Commonwealth Bank of Australia (CBA), בעקבות חשיפת הפרות נוספות בתחום מניעת הלבנת הון ומימון טרור. 

כזכור, בחודש אוגוסט האחרון פתחה AUSTRAC בהליכים משפטיים כנגד CBA, שהינו אחד הבנקים הגדולים באוסטרליה, בגין מה שהוגדר "אי-ציות חמור ושיטתי" (serious and systemic non-compliance) ) של חוקי ותקנות מניעת הלבנת הון ומימון טרור. עיקר האישומים נגד הבנק נבעו מממצאי חקירה שהתמקדה באופן שבו הבנק הפעיל והשתמש במכונות חכמות להפקדת מזומנים (intelligent deposit machines – IDMs) . 

במסגרת הליקויים שאותרו, נמצאו כי הבנק לא העריך את סיכוני הלבנת הון ומימון טרור הקשורים לפעילות ה-IDMs, טרם השקת המכונות בשנת 2012. עוד נמסר, כי הבנק כשל להגיש במועד יותר מ-50,000 דיווחים על פעולות מעל לסף הדיווח (פעולות במזומן מעל ל-10,000 דולר אוסטרלי) שבוצעו באמצעות מכשירי ה- IDMsבין השנים 2015-2012. כמו כן, נמצא כי במשך כשלוש שנים, הבנק כשל לציית לתכנית מניעת הלבנת הון שהוא עצמו קבע, בנוגע למעקב אחר פעולות ביותר מ-700,000 חשבונות.

בהודעה הנוכחית של AUSTRAC נמסר כי מספר ההפרות העדכני של הבנק עומד על יותר מ-53,800, וכי ההפרות החדשות נוגעות למקרים בהם הבנק כשל לדווח מבעוד מועד על פעולות שנחשדו כקשורות למימון טרור, וכן על פעולות חשודות שבוצעו בחשבונות או ע"י יחידים הנתונים לפיקוח ומעקב של רשויות אכיפת החוק. בחלק מהמקרים, גם לאחר ש- CBA הפך להיות מודע לחשדות למימון טרור, הלבנת הון ו/או "הבנייה" (structuring) בחשבונות לקוחותיו, הוא לא ניטר כנדרש כדי לנהל ולמזער סיכוני הלבנת הון ומימון טרור. עוד נמסר, כי העונש המרבי בגין כל אחת מההפרות הללו הינו 21 מיליון דולר אוסטרלי. 

פורסם 18-11-2017