ביום ג' האחרון (05.12.17), האיחוד האירופי פרסם לראשונה בתולדותיו "רשימה שחורה" של מדינות וטריטוריות שאינן משתפות פעולה עם האיחוד בתחום המיסוי ומוגדרות על ידו כמקלטי מס. הרשימה, שהתקבלה ואומצה באופן רשמי במהלך פגישתם בבריסל של שרי האוצר של המדינות החברות באיחוד האירופי, כוללת 17 מדינות שמוגדרות כבעלות כשלים משמעותיים בתחום הציות לסטנדרטים נאותים ומוסכמים בתחום המיסוי. 

להלן שמות המדינות המוגדרות כמקלטי מס, כמפורט בנספח 1 למסמך ההחלטה: סמואה האמריקנית (American Samoa), סמואה (Samoa), בחריין, ברבדוס, גרנדה, גואם, הרפובליקה של קוריאה, מקאו, איי מרשל, מונגוליה, נמיביה, פלאו, פנמה, סנט לוסיה (Saint Lucia), טרינידד וטובגו, תוניסיה, איחוד האמירויות הערביות. 

במקביל, הנציבות קוראת למדינות החברות באיחוד האירופי לנקוט צעדים שנועדו לסייע להן להתגונן מפני האיומים הנשקפים ממדינות אלה, דוגמת ניטור מוגבר של עסקאות מסוימות, ביצוע בדיקות וביקורות מוגברות של משלמי מיסים המפיקים תועלת ממשטרי המס של מדינות אלה, דרישות מיוחדות הנוגעות לתיעוד, ועוד. 

עם פרסום הרשימה הגיע לסיומו תהליך הערכה וסינון בן מספר שלבים, שהחל בספטמבר 2016 ובחן 213 מדינות בהתאם לאינדיקטורים שונים של פעילות כלכלית, קשרים כלכליים עם האיחוד האירופי, יציבות מוסדית ומשפטית, סטנדרטים נאותים בתחום המס, ועוד. בהודעה שפורסמה מטעם הנציבות האירופית נמסר כי המהלך צפוי לשפר את הסטנדרטים בנושאי מיסוי ברחבי העולם ולסייע במניעת העלמות מס רחבות היקף, דוגמת אלה שנחשפו לאחרונה ב"מסמכי פרדייס".

נוסף על כך, פורסמו שמותיהן של 47 מדינות נוספות שהתחייבו לתקן ליקויים במערכות המס שלהן, בעקבות מגעים שניהלו עם האיחוד האירופי (כמפורט בנספח 2 למסמך ההחלטה). מדינות אלה נדרשות לציית לקריטריונים של האיחוד האירופי בתחום המיסוי עד סוף 2018, או עד סוף 2019 עבור מדינות מתפתחות שאין בהן מרכזים פיננסיים, כדי להימנע מהכללתן ברשימה השחורה של מקלטי המס.   

במקביל לפרסום הרשימה, פורסם קובץ שאלות ותשובות המחדד סוגיות שונות סביב גיבוש הרשימה ותהליך ההערכה. הרשימה תעודכן ותפורסם אחת לשנה, לכל הפחות, ודו"ח התקדמות נוסף צפוי להתפרסם עד מחצית שנת 2018. 

פורסם 07-12-2017