משרד המשפטים האמריקאי הודיע לאחרונה(29.11.17) כי חברת SBM Offshore NV והחברה הבת שלה SBM Offshore USA Inc חתמו על הסכם אי-תביעה על תנאי (deferred prosecution agreement), שבמסגרתו ישלמו 238 מיליון דולר על מנת להסדיר אישומים בדבר מעורבותן בתשלום שוחד לעובדי ציבור זרים בחמש מדינות שונות.

במקביל, SBM USA  הורשעה עפ"י הודאתה בבית משפט של המחוז הדרומי של מדינת טקסס, בקשירת קשר להפרת החוק האמריקאי למניעת שוחד של עובדי ציבור זרים (חוק ה-FCPA). 

SBM היא חברה הולנדית המתמחה בייצור של ציוד קידוח נפט ימי. עפ"י כתב התביעה והודאת החברה, במשך יותר מעשור (בין השנים 2012-1996) החברה שילמה יותר מ-180 מיליון דולר בדמות "עמלות" לגורמים מתווכים, על אף שידעה כי חלק מהכספים הללו מועברים כשוחד לעובדי ציבור בכירים בברזיל, אנגולה, גינאה המשוונית, קזחסטן ועיראק. זאת, כדי להשיג לחברה יתרונות עסקיים באופן בלתי חוקי במסגרת התקשרויות עם חברות נפט ממשלתיות בחמש המדינות הללו. כתוצאה מהפרויקטים עם אותן חברות ממשלתיות גרפה החברה רווחים מצטברים של כ-2.8 מיליארד דולר. 

הקנס שהושת על החברה בארה"ב מצטרף לקנס קודם בסך 240 מיליון דולר ש- SBM שילמה בשנת 2014 לרשויות התביעה בהולנד בגין עבירות דומות. בנוסף, ביולי 2016 הודיעו רשויות התביעה בברזיל כי הגיעו להסכם עם החברה לפיו תשלם קנס בסך 341.8 מיליון דולר בגין מתן שוחד לבכירים בחברת הנפט הממשלתית של ברזיל (Petrobras). 

מוקדם יותר החודש הורשעו שני בכירים בחברה, מנכ"ל SBM לשעבר Anthony Mace ובכיר נוסף בשם Robert Zubiate בעבירות של קשירת קשר להפרת חוק ה-FCPA. השניים ממתינים כעת לגזר דינם. 

פורסם 04-12-2017