רשויות התביעה בארה"ב הגישו לאחרונה (16.11.17) תלונה פלילית לבית המשפט במחוז הדרומי של ניו-יורק נגד שר החוץ לשעבר בממשלת סנגל ונגד ראש ארגון לא ממשלתי מהונג קונג, המואשמים במתן שוחד לבכירי ממשל בצ'אד ואוגנדה. זטת, בתמורה להשגת יתרונות עסקיים עבור חברת אנרגיה סינית, שכללו הבטחת זיכיונות בתחום הנפט.  השניים נעצרו לפני מספר ימים בארה"ב, בחשד לעבירות של הלבנת הון בינלאומית ומתן שוחד לעובדי ציבור זרים, והובאו להארכת מעצר בבית המשפט במדינת ניו-יורק. 

עפ"י המתואר התלונה, Chi Ping Patrick Ho (המכונה גם Patrick C.P.) מהונג קונג עמד בראש ארגון לא ממשלתי שמחזיק משרדים בהונג קונג וארה"ב, ושהינו בעל סטטוס מיוחד במוסדות האו"ם. בפועל, הארגון מומן ע"י חברה סינית משנחאי הפעילה בתחום האנרגיה והפיננסים, אשר ביקשה להשתמש בארגון ככלי להרחבת פעילותה העסקית באפריקה.

שמו של הארגון הלא ממשלתי ושמה של החברה הסינית לא הוזכרו בכתב התלונה, אך עפ"י דיווח בעיתון Ho , Wall Street Journal הינו סגן היו"ר של הארגון CEFC Hong Kong Non-Governmental Fund Committee, אשר ממומן ע"י CEFC China Co.. 

עוד על פי כתב התלונה, Ho, שפעל כאמור מטעם החברה הסינית, העביר לנשיא צ'אד דאז הצעת שוחד בסך 2 מיליון דולר, ובתמורה לכך העניק נשיא צ'אד לחברה זיכיונות נפט בלעדיים ללא כל תחרות או מכרז. Cheikh Gadio, שר החוץ לשעבר של סנגל אשר עמד בראש פירמת ייעוץ בינלאומית, מילא תפקיד מרכזי בקנוניה על ידי כך שתיווך בין Ho לנשיא צ'אד, תמורת "עמלה" בסך 400,000 דולר. 

בכתב התלונה מתואר מקרה נוסף שבו הועבר שוחד בסך 500,000 דולר לחשבון שעמד מאחוריו שר החוץ של אוגנדה, שסיים לאחרונה את כהונתו כנשיא העצרת הכללית של האו"ם. כמתואר בתלונה, Ho סיפק לשר החוץ האוגנדי ולנשיא אוגנדה מתנות יקרות ערך, והבטיח להם נתח מרווחים עתידיים של יוזמה משותפת פוטנציאלית באוגנדה. ביוזמה זו אמורים היו לקחת חלק חברת האנרגיה הסינית ועסקים נוספים שנמצאים בבעלות שר החוץ האוגנדי ונשיא אוגנדה. זאת, בתמורה לסיוע של ממשלת אוגנדה בהשגת יתרונות עסקיים עבור חברת האנרגיה, לרבות רכישה פוטנציאלית של אחד מהבנקים באוגנדה. העברות כספי השוחד בוצעו דרך מוסד פיננסי בניו-יורק, ששמו לא הוזכר בכתב התלונה. 

פורסם 23-11-2017