בנק HSBC הודיע כי סגר חשבונות הקשורים לבני משפחת Gupta הדרום אפריקאית, על רקע חקירת השחיתות המתנהלת בדרום אפריקה נגד בני המשפחה, כך דיווח לאחרונה העיתון הבריטי ה"גרדיאן". 

נזכיר, כי משפחת Gupta הינה משפחה עתירת ממון בדרום אפריקה,  אשר חולשת על עסקים בתחום הכרייה, התקשורת, האנרגיה והטכנולוגיה, ומעסיקה כ-10,000 עובדים באמצעות קבוצת החברות  Sahara Group. 

נשיא דרום אפריקה Jacob Zuma ומשפחת Gupta נמצאים בימים אלה במוקד חקירת שחיתות בדרום אפריקה, אשר חוקרת האם הקשרים ביניהם העניקו למשפחה השפעה בלתי חוקית על המערכת הפוליטית, שהניבה לה רווחים כלכליים. הן Zuma והן בני המשפחה מכחישים את ההאשמות נגדם וטוענים כי הן נובעות ממניעים פוליטיים. 

עפ"י ההודעה שפרסם HSBC, הבנק בחן מזה זמן מה את החשיפה שלו למשפחת Gupta , וכי החשבונות שנסגרו הוחזקו ע"י חברות פרונט הקשורות לבני המשפחה. עוד צוין בהודעה, כי הבנק דיווח על חששותיו בנושא למפקח החיצוני שבוחן את הבקרות הפנימיות של הבנק בתחום מניעת הלבנת הון ומימון טרור. כזכור, מפקח זה מונה במסגרת ההסכם שנחתם בשנת 2012 בין HSBC  למשרד המשפטים האמריקאי, שבו הסכים הבנק לשלם סכום של כ-1.92 מיליארד דולר כדי ליישב תביעות בארה"ב בנוגע להלבנת הון והפרת סנקציות בינלאומיות. 

מוקדם יותר החודש דווח בכלי התקשורת בבריטניה כי רשויות הפיקוח בבריטניה פתחו בבדיקה בנוגע לטענות של חבר פרלמנט בריטי, לפיהן הבנקים HSBC ו-Standard Chartered  שימשו שלא ביודעין כצינור להלבנת כספים בהיקף של 400 מיליון ליש"ט, שמקורם בשחיתות ושוחד של גורמי שלטון בדרום אפריקה. עפ"י טענות אלה, חשבונות דולריים של Standard Chartered בדובאי שימשו את הרשת של Gupta כדי להלבין כספים שהינם פרי עבירה, תוך שמרבית הכספים  הועברו דרך איחוד האמירויות הערביות והונג קונג. 

פורסם 19-11-2017