היחידה למודיעין פיננסי במשרד האוצר האמריקאי (FINCEN) פרסמה ביום חמישי האחרון (02.11.2017) "פסיקה סופית" (final rule) אשר מורה למוסדות פיננסיים בארה"ב לנתק את קשריהם עם הבנק הסיני Bank of Dandong, בשל היותו ערוץ לפעילות פיננסית בלתי חוקית של צפון קוריאה. 

נזכיר, כי בחודש יוני האחרון פרסמה FINCEN טיוטת פסיקה (proposed rulemaking) שהגדירה את Bank of Dandong כמוסד פיננסי בסיכון גבוה להלבנת הון, לאחר שנמצא כי סייע לצפון קוריאה לעקוף את הסנקציות שהוטלו עליו ע"י ארה"ב והאו"ם. בין השאר, הבנק סייע לעיבוד עסקאות בהיקף כולל של מיליוני דולרים עבור חברות המעורבות בפיתוח נשק להשמדה המונית וטילים בליסטיים של צפון קוריאה. 

כעת מפרסמת FINCEN את הגרסה הסופית של פסיקה זו, אשר אוסרת על מוסדות פיננסיים אמריקאים לפתוח או לנהל חשבונות קורספונדנט עבור Bank of Dandong. זאת, כדי להגן על מוסדות פיננסיים בארה"ב מסיכונים של מימון בלתי חוקי באמצעות בנק זה, וכדי להמשיך ולמנוע את הגישה של צפון קוריאה למערכת הפיננסית האמריקאית. 

במקביל, FINCEN פרסמה מסמך הנחיה (Advisory) הכולל "דגלים אדומים" שנועדו לסייע למוסדות פיננסיים לזהות ניסיונות של צפון קוריאה לעקוף את הסנקציות המוטלות עליה, להלבין כספים באמצעות המערכת הפיננסית הבינלאומית ולממן את תכניות הנשק של המשטר הצפון קוריאני.  

להלן מספר "דגלים אדומים" כאמור: 

• מאפיינים גיאוגרפיים: חברות פרונט רבות של צפון קוריאה, וכן בנקים המנהלים חשבונות קורספונדנט שקשורים אליה, רשומות בפרובינציית Liaoning שבסין, בסמוך לגבול עם צפון קוריאה. במסמך מוזכרות במיוחד חברות שכתובתן רשומה באזור "Jiadi Square", כחברות הנחזות בתור חברות קש של המשטר הצפון קוריאני. אזור גיאוגרפי נוסף שבו קיים ריכוז גבוה של חברות פרונט צפון קוריאניות הוא אזור הונג קונג.  

• היעדר נוכחות ברשת: עסקים רבים המשמשים כחברות פרונט לפעילות בלתי חוקית של צפון קוריאה אינם מפעילים אתר אינטרנט, אף על פי שהם מקיימים פעילות עסקית משמעותית. 

• מספר חברות החולקות כתובת משותפת, אשר מקיימות פעילות פיננסית מחזורית (חברה א' מפסיקה לבצע תשלומים בנקודת זמן מסוימת, ומיד לאחר מכן חברה ב' הרשומה באותה כתובת מתחילה לבצע תשלומים לאותו מוטב). 

• עסקי ייבוא/יצוא משמשים לעתים קרובות כחברות קש לפעילות בלתי חוקית של צפון קוריאה, בייחוד בענפי הטקסטיל, ביגוד, דגה ופירות ים. 

• פעילות פיננסית משמעותית שאינה תואמת את תחומי העיסוק המוצהרים של החברה. למשל, חברת המייבאת פחם מצפון קוריאה ומוכרת אותו מחדש ללקוחות שונים ברחבי העולם, ובמקביל רוכשת מוצרים בענפים שונים לחלוטין, כמו מוצרי מזון בסיסיים, טלפונים סלולריים, מוצרי יוקרה, או טכנולוגיה דו-שימושית.  

פורסם 05-11-2017