בית הנבחרים האמריקאי הצביע בשבוע שעבר בעד מספר הצעות חוק המחזקות ומהדקות את מערך הסנקציות האמריקאיות המוטלות על איראן וחיזבאללה. 

ביום רביעי האחרון (25.10.17) אושרו שלוש הצעות חוק המכוונות כלפי חיזבאללה, אשר הראשונה שבהן - "Hizballah International Financing Prevention Amendments Act of 2017" – מחייבת את הממשל האמריקאי להטיל סנקציות על מוסדות פיננסיים וסוכנויות של ממשלות זרות אשר מספקים סיוע לחיזבאללה. הצעת חוק נוספת שאושרה מחייבת את הממשל האמריקאי להטיל סנקציות כלכליות על חברי חיזבאללה אשר משתמשים ביחידים אחרים כמגנים אנושיים ומונעים מהם להיכנס לתחומי ארה"ב. 

הצעת החוק השלישית קוראת לאיחוד האירופי להכריז על ארגון חיזבאללה כולו כעל ישות טרוריסטית בלתי חוקית, ובכך לבטל את ההבחנה שמבצע האיחוד האירופי בין הזרוע "הצבאית" של חיזבאללה לבין הזרוע "האזרחית" שלו, דבר אשר מאפשר לחיזבאללה להמשיך ולפעול באירופה תחת מעטה של ארגונים אזרחיים לכאורה. 

בנוסף, ביום חמישי האחרון אושרה בקונגרס האמריקאי ברוב מוחץ (423-2) הצעת חוק המטילה סנקציות חדשות על איראן בתגובה לתכנית הטילים הבליסטיים שלה ("Iran Ballistic Missiles and International Sanctions Enforcement Act"). חוק זה דורש מנשיא ארה"ב לדווח לקונגרס על יחידים וישויות באיראן ומחוצה לה – לרבות יחידים או סוכנים של ממשלות זרות - אשר מספקים סיוע טכנולוגי, פיננסי או כל סיוע אחר לתכנית הטילים הבליסטיים של איראן. בנוסף, הנשיא יידרש להגיש לקונגרס הצהרה שתקבע האם ניסויי טילים מצד איראן מהווים הפרה של החלטה 2231 של האו"ם, שבמסגרתה אומץ הסכם הגרעין עם איראן ונקבע מנגנון לפיקוח על פעולות הציות של איראן תחת הסכם זה. 

הצעות החוק שאושרו ע"י הקונגרס יועברו כעת לאישור סופי בסנאט האמריקאי, ולאחר מכן לחתימתן בתור חוק ע"י נשיא ארה"ב. 

פורסם 29-10-2017