ענקית התוכנה SAP  הודיעה ביום חמישי האחרון (26.10.17) כי נפתחה נגדה חקירה ע"י משרד המשפטים האמריקאי ורשות ני"ע האמריקאית (SEC), וזאת בחשד למעשי שחיתות שהפרו את חוק ה-FCPA, החוק האמריקאי למניעת שוחד של אנשי ציבור זרים. 

על פי הודעת החברה, החקירה נפתחה בעקבות בדיקה פנימית של עורכי דין המועסקים ע"י SAP. בבדיקה זו התגלה כי החברה שילמה 7.7. מיליון דולר בתור "עמלות מכירה" לחברות הקשורות למשפחת Gupta בין השנים 2016-2014, וזאת על רקע ניסיונותיה של SAP לזכות בחוזים בשווי 48 מיליון דולר למכירת מוצרי תוכנה לשתי חברות ממשלתיות בדרום אפריקה, חברת Transnet וחברת Eskom. עוד נמסר, כי בבדיקה פנימית נוספת שערכה SAP נמצאו ליקויים במערך הציות שלה ובבקרות לאיתור אי-סדרים במערך המכירות שלה בדרום אפריקה ובמדינות נוספות. 

נזכיר, כי משפחת Gupta הינה משפחה עתירת ממון בדרום אפריקה החולשת על עסקים רבים בתחום הכרייה, התקשורת, האנרגיה והטכנולוגיה במדינה, ואשר מקיימת קשרי ידידות קרובים עם נשיא דרום אפריקה Jacob Zuma. הןZuma  והן בני משפחת Gupta נמצאים בימים אלה במוקד חקירת שחיתות בדרום אפריקה, אשר חוקרת האם הקשרים ביניהם העניקו למשפחה השפעה בלתי חוקית על המערכת הפוליטית, אשר הניבה לה רווחים כלכליים. Zuma  ובני משפחת  Gupta מכחישים את ההאשמות נגדם וטוענים כי הן נובעות ממניעים פוליטיים.

על רקע הודעתה של SAP בדבר החקירה המתנהלת נגדה, מפלגת האופוזיציה הדרום אפריקנית Democratic Alliance הודיעה כי הגישה תלונה פלילית נגד הסניף המקומי של SAP במדינה, בטענה לביצוע מעשי הלבנת הון ושחיתות על ידי החברה. 

פורסם 29-10-2017