כלי התקשורת בבריטניה דיווחו בימים האחרונים כי חבר הפרלמנט הבריטי Peter Hain שלח מכתב לשר האוצר בבריטניה, שבו טען כי הבנקים HSBC ו- ו- Standard Chartered שימשו שלא ביודעין כצינור להלבנת כספים בהיקף של 400 מיליון ליש"ט, שמקורם בשחיתות ושוחד של גורמי שלטון בדרום אפריקה. 

לטענתו של Hain, חושף שחיתויות הביא לידיעתו כי שני הבנקים עיבדו העברות כספים שמקורם בקשרים שבין נשיא דרום אפריקה Jacob Zuma לבין בני משפחת Gupta, משפחה עתירת ממון בדרום אפריקה. המשפחה חולשת על עסקים בתחום הכרייה, התקשורת, האנרגיה והטכנולוגיה, ומעסיקה כ-10,000 עובדים באמצעות קבוצת החברות Sahara Group.

Zuma ומשפחת Gupta נמצאים בימים אלה במוקד חקירת שחיתות בדרום אפריקה, אשר חוקרת האם הקשרים ביניהם העניקו למשפחה השפעה בלתי חוקית על המערכת הפוליטית, אשר הניבה לה רווחים כלכליים. הן Zuma והן בני המשפחה מכחישים את ההאשמות נגדם וטוענים כי הן נובעות ממניעים פוליטיים. 

Hain טען בפרלמנט הבריטי כי חשבונות דולריים של Standard Chartered בדובאי שימשו את הרשת של Gupta כדי להלבין כספים שהינם פרי עבירה. הוא הוסיף כי מרבית הכספים הועברו דרך איחוד האמירויות הערביות והונג קונג. Hain קרא לרשויות בבריטניה לאתר את הכספים האמורים ולוודא כי אלה יוחזרו למשלמי המיסים בדרום אפריקה. 

בתגובה לכך, משרד האוצר הבריטי הודיע כי העביר את הנושא לבדיקת רשויות הפיקוח בבריטניה, לרבות הרשות להתנהלות פיננסית בבריטניה (FCA) והמשרד למאבק בהונאה חמורה (SFO).