קבוצת התחקירים העצמאית The Sentry, המתמקדת בחשיפת פרשיות שחיתות והפרות זכויות אדם באפריקה, פרסמה השבוע (16.10.2017) תחקיר, שבו נטען כי הבנק הקונגולזי BGFIBank DRC מקיים פעילות עסקית עם אנשי כספים של ארגון חיזבאללה ומסייע להוציא לפועל פעולות פיננסיות של הארגון. 

עפ"י התחקיר, יחידים וישויות המסונפים לחיזבאללה ונתונים לסנקציות של ארה"ב השתמשו בשירותי הבנק כדי להעביר כספים דרך המערכת הפיננסית הבינלאומית, וזאת למרות שכמה מעובדי הבנק התריעו בפני מנכ"ל הבנק, Selemani Mtwale, שהינו אחיו של נשיא הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו ג'וזף קבילה, על כך שמדובר בהפרת הסנקציות האמריקאיות על גורמי טרור. 

עוד דווח, כי עובדים בבנק זיהו והתריעו בכתב על עסקאות שעובדו על ידי הבנק עבור חברות בת של הקונגלומרט העסקי הקונגולזי Congo Futur הפעיל בסקטור היהלומים, הכרייה והנדל"ן, אשר הוכרז בשנת 2007 על ידי משרד האוצר האמריקאי בשל קשריו עם חיזבאללה. למרות זאת, הקשרים העסקיים של הבנק עם החברות הקשורות לחיזבאללה נמשכו ללא הפרעה, וזאת למרות שבנקים אחרים סירבו לעבד את אותן עסקאות, בשל הסנקציות המוטלות על Congo Futur. 

לטענת עורכי התחקיר, באמצעות העסקאות האמורות התאפשר לבעל החברה  Kassim Tajideen – איש מפתח במערך הפיננסי של חיזבאללה – להשיג גישה למערכת הפיננסית הגלובלית, למרות היותו נתון תחת סנקציות מאז שנת 2009. התחקיר מוסיף וטוען, כי Congo Futur מקיימת קשרים כלכליים עם הממשלה הקונגולזית וזכתה בחוזים ממשלתיים, על אף העובדה שהיא נתונה לסנקציות. 

לאור הממצאים הללו, ממליצים עורכי התחקיר לממשל האמריקאי ליישם שורת צעדים, ובהם: 

•להטיל סנקציות על בכירים בבנק BGFIBank DRC בשל העובדה שסייעו ביודעין לביצוע עסקים עם אנשי כספים של ארגון חיזבאללה, וכן להכריז על ישויות אחרות ברשת של Congo Futur שמזוהות ע"י ארה"ב כמעורבות בפעילות בלתי חוקית.

• להכריז על גורמי ממשל בכירים ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו, לרבות יועצים פיננסיים ובני משפחת Kabila, ועל חברות בשליטתן, אשר מזוהים כמעורבים בפעילות בלתי חוקית.  

• עורכי התחקיר קוראים ליחידה למודיעין פיננסי בארה"ב (FINCEN) לפרסם הנחיות לבנקים ולמוסדות פיננסיים נוספים, שמטרתן איתור רישומים הקשורים ליחידים ולחברות המעורבים בעסקאות אלה. עוד צוין, כי אם FINCEN תזהה דפוסים ספציפיים של הלבנת הון או פשיעה פיננסית נוספת, עליה להזהיר בנקים מפני הסיכונים הגלומים במערכת הפיננסית הקונגולזית, במיוחד אלה הקשורים למשטרו של הנשיא קבילה ולרשת העסקית של המשטר. 

פורסם 18-10-2017