היחידה למודיעין פיננסי בארה"ב פרסמה לאחרונה (20.09.2017) מסמך הנחיה (advisory) שמטרתו לסייע למוסדות פיננסיים להתגונן מפני שחיתות של גורמי ממשל ואנשי ציבור מוונצואלה, ולבלום ניסיונות של אנשי ציבור מושחתים ממדינה זו להלבין כספים באמצעות המערכת הפיננסית בארה"ב. 

המסמך נכתב על רקע דיווחים שקיבלה FINCEN בשנים האחרונות ממוסדות פיננסיים על פעולות פיננסיות שנחשדו כקשורות למעשי שוחד ושחיתות של אנשי ציבור בוונצואלה, לרבות חוזים שנחתמו עם ישויות ממשלתיות. חשש זה מקבל כעת משנה תוקף על רקע הטלטלות הפוליטיות הנוכחיות בוונצואלה והתערערות המערכת הדמוקרטית במדינה. לאור זאת, FINCEN מנחה מוסדות פיננסיים לנקוט גישה מבוססת סיכון כדי לזהות חשיפות אפשריות לכספים ולנכסים נוספים הקשורים לשחיתות של אנשי ציבור מוונצואלה. במקביל, מדגישה FINCEN כי עסקאות ופעולות פיננסיות של אזרחים ואנשי עסקים פרטיים ממדינה זו אינם בהכרח משקפים את אותה רמת סיכון הגלומה בפעולות הקשורות לממשלת ונצואלה. 

המסמך כולל שורה של "דגלים אדומים" שמטרתם לסייע למוסדות פיננסיים לאתר ניסיונות של אנשי ציבור וגורמי ממשל מושחתים מוונצואלה להלבין כספים באמצעות המערכת הפיננסית האמריקאית. להלן מספר דגלים אדומים כאמור: 

1. כספים הקשורים לחוזים שנחתמו עם ישויות ממשלתיות בוונצואלה, אשר מנותבים לחברות שפועלות בקו עסקים שונה (למשל, תשלומים עבור פרויקטי בנייה המנותבים לסוחרי טקסטיל). 

2. מסמכי תיעוד עסקה הקשורים לחוזים עם ממשלת ונצואלה, שכוללים חיובים על סכומים גבוהים בהרבה מערך השוק או שמשמיטים פרטים מסוימים (כמו ערכי סחורות ושירותים). 

3. תשלומים שקשורים לחוזים עם ממשלת ונצואלה אשר מקורם מחשבונות לא ממשלתיים, ובפרט חשבונות במדינות וטריטוריות מחוץ לוונצואלה, דוגמת פנמה או הקאריביים. 

4. תשלומים הקשורים לחוזים של ממשלת ונצואלה אשר מקורם מצדדים שלישיים שאינם ישויות רשמיות של ממשלת ונצואלה.  

בנוסף, FINCEN מזהירה כי יצואנים מפלורידה העוסקים במשלוח סחורות לוונצואלה חשופים במיוחד להלבנת הון באמצעות מסחר, ובפרט עסקים אשר מייצאים ציוד כבד, חלקי חילוף ומוצרי אלקטרוניקה מפלורידה לוונצואלה. כמו כן, FINCEN מזהירה מפני עסקאות עבור רכישת נדל"ן, במיוחד בפלורידה וטקסס, הקשורות לבכירי ממשל בוונצואלה בעבר או בהווה, בסכומים שאינם תואמים למשכורות הרשמיות הנהוגות במדינה. 

פורסם 03-10-2017