משרד המשפטים האמריקאי הודיע לאחרונה (21.09.17) כי חברת הטלקומוניקציה השוודית Telia Company AB והחברה הבת שלה באוזבקיסטן Coscom LLC חתמו על הסכם, שבמסגרתו ישלמו קנס של יותר מ-965 מיליון דולר כדי להסדיר אישומים שלפיהם שילמו שוחד של מאות מיליוני דולרים לבכירי ממשל באוזבקיסטן, ובכך הפרו את חוק ה-FCPA, החוק האמריקאי למניעת שוחד של עובדי ציבור זרים. 

עפ"י ההודעה, מנהלים ועובדים בשתי החברות שילמו בשנים 2010-2007 שוחד בסך כולל של כ-331 מיליון דולר לבכיר בממשל האוזבקי, שהינו קרוב משפחה של גורם רם דרג אחר בממשלת אוזבקיסטן ושהייתה לו השפעה על הגוף הממשלתי המפקח על תעשיית הטלקומוניקציה במדינה. זאת, בתמורה לכך ש-Telia תוכל לפעול בשוק התקשורת האוזבקי וש-Coscom תזכה ביתרונות עסקיים משמעותיים בתעשיית הטלקומוניקציה במדינה. עוד צוין, כי תשלומי השוחד הועברו לחברת קש שהייתה בבעלותו של אותו בכיר ממשל. 

ההסדר, שהתקבל בתיאום עם רשות ני"ע האמריקאית (ה-SEC) ועם הרשויות בהולנד, הוא השני מסוגו שנחתם עם ספקית בינלאומית של שירותי טלקומוניקציה בגין תשלום שוחד לעובדי ציבור באוזבקיסטן. נזכיר, כי בפברואר 2016 נחתם הסכם דומה בין משרד המשפטים האמריקאי לבין החברה ההולנדית VimpelCom Limited והחברה הבת האוזבקית שלה Unitel LLC. במסגרתו אותו הסכם הודו החברות בתשלום שוחד של יותר מ-114 מיליון דולר לאותו בכיר ממשל אוזבקי, בתמורה להשגת רישיונות פעילות ממשלתיים בשוק הטלקומוניקציה האוזבקי, ושילמו קנס בסך של כ- 795 מיליון דולר. 

בתוך כך, משרד המשפטים האמריקאי הגיש תלונות אזרחיות בבקשה לחלט יותר מ-850 מיליון דולר המוחזקים בחשבונות בנק בשוויץ, בלגיה, לוקסמבורג ואירלנד, שכוללים כספי שוחד שהעבירו VimpelCom, Telia וחברת טלקומוניקציה שלישית לאותו בכיר ממשל אוזבקי, או כספים הקשורים להלבנת אותם כספים. 

פורסם 02-10-2017