מכון באזל לממשל פרסם לאחרונה (16.08.2017) את הגרסה המעודכנת השנתית לאינדקס מניעת הלבנת הון ובו דירוג 146 מדינות בעולם עפ"י דרגת סיכון. האינדקס פורסם לראשונה בשנת 2012 וכעת מתפרסמת גרסה מעודכנת שלו נכון לשנת 2017. 

האינדקס מדרג מדינות בציון בין 0 ל-10 ובדרגת סיכון נמוכה, בינונית או גבוהה, כאשר הציון הסופי והדירוג מייצג את מידת הסיכון להלבנת הון באותה מדינה ורמת החשיפה של המערכת הפיננסית והמשפטית במדינה לסיכוני הלבנת הון. ככל שהסיכון להלבנת הון באותה מדינה גבוה יותר, כך תדורג המדינה במקום גבוה יותר ברשימה. בדברי ההסבר לאינדקס מדגיש המכון כי אין הכוונה שבמדינה שדורגה בסיכון גבוה יש יותר מקרים של הלבנת הון ושחיתות, אלא הכוונה היא שאותה מדינה חשופה ופגיעה יותר להלבנת הון עפ"י הקריטריונים שנבחנו.

עפ"י הדירוג הנוכחי, איראן היא המדינה שדורגה במקום הראשון כמדינה בעלת הסיכון הגבוה ביותר (ציון 8.60) ואחריה אפגניסטן (ציון 8.60), זאת, בדומה לשנה שעברה, שבה דורגה איראן כמדינה בעלת הסיכון הגבוה ביותר. מדינות נוספות שדורגו בעשרת המקומות הראשונים כמדינות בסיכון הגבוה ביותר הן: גינאה-ביסאו, טג'יקיסטן, לאוס, מוזמביק, מאלי, אוגנדה, קמבודיה וטנזניה. 

ישראל מוזכרת בדו"ח כאחת המדינות שרשמו את השיפור הגדול ביותר בדירוגן השנה (לצד סודן, טייוואן ובנגלדש). ישראל מדורגת השנה במקום ה-137 עם ציון של 4.25, שיפור של 23 מקומות בדירוג לעומת השנה שעברה, בה דורגה ישראל במקום ה-114. 

מדינות שחלה הרעה בדירוגן ב-2017 הן ג'מייקה, תוניסיה, הונגריה, אוזבקיסטן ופרו. כמו כן, בדומה לשנה שעברה, גם השנה הוגדר אזור תת-הסהרה באפריקה כבעל הסיכון האזורי הגדול ביותר להלבנת הון, לצד מדינות בעלות הכנסה נמוכה שאין בהן חקיקה מספקת בתחום מניעת הלבנת הון ומימון טרור, ואשר סובלות מחולשות מבניות ופונקציונליות, דוגמת שיעור גבוה של שחיתות, מערכת משפט חלשה והיעדר שקיפות ציבורית ופיננסית.

במהלך שנת 2017 הוסרו מהאינדקס 3 מדינות – אתיופיה, גינאה ואיי סיישל - עקב היעדר מידע מספיק. מתודולוגיית ההערכה נותרה בעיקרה זהה לזו של מהדורת 2016, תוך ביצוע התאמות מינוריות לאור עדכון מדדי שקיפות תאגידית של הבנק העולמי, ותוך התחשבות בשינויים שחלו במתודולוגיית דוחות ההערכה ההדדית של ארגון ה-FATF, המהווים את אחד המרכיבים המרכזיים בחישוב האינדקס. 

פורסם 31-08-2017