משרד OFAC של משרד האוצר האמריקאי הודיע לאחרונה (17.08.17) כי הגיע להסדר עם חברת  Blue Sky Blue Sea, Inc, שבמסגרתו תשלם החברה קנס בסך 518,063 דולר, כדי להסדיר אישומים בגין הפרות חוקי ותקנות הסנקציות על איראן. 

Blue Sky Blue Sea, אשר ידועה גם בתור American Export Lines ו-International Shipping Company (USA), הינה ספקית גלובלית של שירותי שינוע ותובלה היושבת בלוס אנג'לס. עפ"י ממצאי OFAC, בין השנים 2012-2010 ביצעה החברה ב-140 מקרים שינוע של רכבים משומשים וחלקי חילוף מארה"ב לאפגניסטן דרך איראן.  

בהודעת OFAC נמסר כי החברה כשלה להפגין זהירות מינימלית כאשר סיפקה את השירותים האמורים, באופן שהפר את תקנות הסנקציות האמריקאיות והניב רווח כלכלי לאיראן, וזאת למרות היותה חברה גלובלית שהינה בעלת ניסיון וידע בנוגע לחוקי הייצוא האמריקאים ותקנות הסנקציות של OFAC. עוד צוין, כי הנשיא והבעלים השותף של החברה ידע ואישר את המשלוחים דרך איראן. 

כנסיבות מקלות שהשפיעו על גובה הקנס, צוינה העובדה שאיראן שימשה רק כמדינת מעבר ולא כמדינת היעד של הציוד ששינעה החברה, וכן העובדה שהחברה עצרה את המשלוחים דרך איראן עוד לפני ש-OFAC פתח בחקירה בנושא. כמו כן, החברה תיקנה את תכנית הציות שלה כדי למנוע את הישנות ההפרות ושיתפה פעולה עם חקירת OFAC.  

פורסם 21-08-17