היחידה למודיעין פיננסי במשרד האוצר האמריקאי (FINCEN), בשיתוף עם משרד התובע הכללי של המחוז הצפוני במדינת קליפורניה, הודיעה אתמול (26.07.17) על החלטתה להטיל קנס אזרחי בסך של כ-110 מיליון דולר על חברת BTC-e a/k/a Canton Business Corporation (BTC-e), בגין הפרה ביודעין של חוקי מניעת הלבנת הון בארה"ב. 

BTC-e היא אחת מנותני שירותי ההמרה הגדולים ביותר בעולם במטבעות וירטואליים, מבחינת מחזור פעילות. החברה מעניקה שירותי העברות כספים באינטרנט והמרת מטבעות שהינם הילך חוקי, לצד מטבעות וירטואליים דוגמת Bitcoin, Litecoin, Namecoin, Peercoin, Ethereum ו- Dash. במטבע הביטקוין לבדו, החברה ביצעה עסקאות בשווי של קרוב ל-300 מיליון דולר.  

עפ"י הודעת FINCEN, בסיס הלקוחות של החברה הורכב בחלקו הגדול מעבריינים שביקשו להסתיר ולהלבין כספים שמקורם בפעולות "כופרה" (ransomware), תוכנה זדונית המצפינה קבצים במחשב ומונעת גישה אליהם, וכדי להסירה דורשים מפעיליה תשלום כופר, וכן כספים שמקורם בגניבת זהות, הונאות של החזרי מס, שחיתות ציבורית וסחר בסמים. 

עוד נמסר, כי BTC-e עיבדה עסקאות במטבעות וירטואליים באופן שהגביל את יכולתה לאמת פרטי זיהוי של לקוחות או לעקוב אחר פעילות חשודה, וכי אפשרה לבצע העברות כספים בהיקף של עשרות מיליוני דולרים שמקורן ב"מערבלי ביטקוין" (bitcoin mixers). מערבלים אלו הינם שירותים שמעניקים אנונימיות לכתובות ביטקוין, ע"י ערבוב מטבעות של משתמשים רבים ושונים, באופן שמקשה על איתור הקשר בין המטבע לבעליו המקוריים. כמו כן, החברה ידעה היטב שלקוחותיה מבקשים לבצע פעולות בכספים שמקורם בפעילות עבריינית  אשר בוצעה בפלטפורמות של "הרשת האפלה" (darknet), כיוון שהללו הצהירו על כך בגלוי בפורומים ובחדרי צ'ט באתר האינטרנט של החברה, אך למרות זאת נמנעה מלדווח על כך ל-FINCEN או לשאר רשויות אכיפת החוק. 

בנוסף, FINCEN הודיע על הטלת קנס כספי נוסף על אחד מאנשי המפתח בחברה, אזרח רוסי בשם Alexander Vinnik, שנעצר בשבוע שעבר ביוון. במקביל, הוגש כתב אישום נגד החברה ונגד Vinnik ע"י משרד התובע הכללי של המחוז הצפוני במדינת קליפורניה, בגין הלבנת הון, מעורבות בפעולות פיננסיות בלתי חוקיות, והפעלת שירותי העברות כספים ללא רישיון. 

פורסם 27-07-2017