משרד OFAC של משרד האוצר האמריקאי הודיע לאחרונה (20.07.17) כי הטיל קנס אזרחי בסך 2 מיליון דולר על תאגיד הנפט והגז ExxonMobil Corporation, בגין הפרת הסנקציות האמריקאיות הקשורות לסכסוך  באוקראינה. 

עפ"י ההודעה, בכירים בחברות הבנות של ExxonMobil חתמו בחודש מאי 2014 על מסמכים הקשורים לפרויקטי גז ונפט ברוסיה, עם Igor Sechin, נשיא חברת הנפט הממשלתית הרוסית Rosneft OAO שהוכרז ע"י OFAC באפריל 2014. Sechin הוא אחד מנאמניו ומקורביו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, ואף שימש כסגן ראש הסגל שלו בשנים 2008-2004. 

ExxonMobil טענה להגנתה, כי הבינה מהצהרות פומביות של הרשויות בארה"ב שקיימת הבחנה בין מגעים עם גורם מוכרז בכובעו כאדם "פרטי", לבין קיום מגעים עמו מתוקף היותו בעל תפקיד או נושא משרה "מקצועית" בישות שאינה נתונה לסנקציות, ולכן לא ראתה פסול בחתימת חוזה עמו מתוקף היותו בעל תפקיד ב- Rosneft. עם זאת, OFAC דחה נחרצות כל הבחנה מסוג זה, והבהיר בהודעתו כי חתימת חוזה עם יחיד המוכרז ברשימת ה-SDN הינה דבר אסור בתכלית, גם אם הישות שהוא חותם בשמה אינה נתונה לסנקציות.   

נוסף על כך, OFAC  קבע כי ExxonMobil לא חשפה מרצונה את ההפרות, נהגה בפזיזות בהתעלמה מדרישות הסנקציות האמריקאיות, וגרמה נזק משמעותי ליעדי תכנית הסנקציות הקשורות לסכסוך באוקראינה על ידי כך שקשרה קשרים עם בכיר בממשלת רוסיה התורם למשבר באוקראינה. עם זאת, במסגרת גובה הקנס התחשב  OFAC  בעובדה ש- ExxonMobil לא נקנסה בגין הפרת הסנקציות במהלך חמש השנים שקדמו להפרה הנוכחית. 

פורסם 23-07-2017