חבר מושבעים במנהטן קבע לאחרונה (27.06.17) כי בעלי האחזקה בבניין בשדרה החמישית בניו-יורק, Alavi Foundation, נשלטים ע"י ממשלת איראן ומפרים את הסנקציות האמריקאיות נגד איראן. 

נזכיר, כי על פי כתב התביעה שהוגש על ידי ממשלת ארה"ב עוד ב-2008, קרן Alavi ושני מבעלי המיעוט בהחזקות הבניין העבירו דמי שכירות מהכנסותיו של הבניין לבנק Melli המצוי בשליטתה של איראן בסכום מוערך של 39 מיליון דולר בין השנים 1999-2007, ובכך הפרו את חוקי הסנקציות האמריקאים האוסרים על אספקת שירותים מארה"ב לאיראן. 

בשנת 2013 פסקה שופטת בית המשפט הפדרלי בניו-יורק, Katherine Forrest, כי בעלי האחזקה בבניין בשדרה החמישית, קרן Alavi וחברת קש נוספת בשם Assa Corporation, ידעו כי הם משמשים חזית לפעילות בנק Melli, ובכך לאיראן. לפיכך, השופטת הסכימה כי הממשל האמריקאי הוכיח שבעלי הבניין הפרו את חוקי הסנקציות ופסקה לטובת בקשת החילוט של רשויות התביעה. 

עם זאת, בית משפט לערעורים בארה"ב הפך את ההחלטה בשנה שעברה, והורה לשופטת Forrest לאפשר לעמותת Alavi להשמיע את טיעוניה. במסגרת ההליך המשפטי טענו עורכי הדין של העמותה טענו כי העמותה אינה כפופה לממשלת איראן, וכי כספיה מוקדשים לפעילויות חינוכיות, הומניטריות ותרבותיות. 

כעת, חבר המושבעים שבפניו התנהל ההליך דחה כאמור את טענות העמותה, ובכך נתן "אור ירוק" לרשויות התביעה בארה"ב להתקדם בפעולת החילוט של הבניין. התובע הכללי במנהטן, Joon Kim, אמר כי מדובר בפסק הדין הכספי הגדול ביותר שהתקבל אי פעם בארה"ב ע"י חבר מושבעים בנוגע להחרמת נכסים בתביעה אזרחית הקשורה לטרור. עפ"י הדיווחים, הממשל האמריקאי מתכנן למכור את הנכס, ששוויו מוערך ביותר מ-500 מיליון דולר, ולהעביר את מרבית כספי המכירה לפיצוי קורבנות של פיגועי טרור שבוצעו בחסותה ובעידודה של איראן. 

פורסם 06-07-2017