הפרלמנט האירופי סירב לאשר ביום רביעי האחרון (17.05.17) רשימה של מדינות בעלות ליקויים אסטרטגיים במשטרי מניעת הלבנת הון ומימון טרור שהוגשה לאישורו ע"י הנציבות האירופית, בנימוק שהרשימה מצומצמת מדי. מוקדם יותר השנה, הפרלמנט האירופי דחה הצעה אחרת של הנציבות אשר כללה רשימה דומה שהוגשה לאישורו.  

נזכיר, שהדירקטיבה הרביעית של האיחוד האירופי למניעת הלבנת הון ומימון טרור מטילה על הנציבות האירופית (הגוף הביצועי של האיחוד) לגבש רשימת מדינות שנמצאות בסיכון גבוה להלבנת הון, מימון טרור והעלמת מס. יחידים וישויות משפטיות ממדינות הנמצאות ברשימה זו צפויים לעמוד בפני בקרות ובדיקות נוקשות יותר בבואם לבצע פעילות עסקית בתחומי האיחוד האירופי. 

רשימת המדינות שגיבשה הנציבות האירופית נשענת באופן כמעט מוחלט על רשימת המדינות בסיכון של ארגון ה-FATF. דבר זה מהווה סלע המחלוקת בין הנציבות לבין הפרלמנט האירופי, שכן הפרלמנט סבור שהאיחוד האירופי צריך לקיים תהליך עצמאי ואוטונומי כדי לשפוט אילו מדינות מהוות איום לפשיעה כלכלית, במקום להסתמך על שיקול דעת של גוף חיצוני.

הרשימה שגיבשה הנציבות כוללת את המדינות הבאות: אפגניסטן; בוסניה והרצגובינה; גויאנה; עיראק; לאוס; סוריה; אוגנדה; ונואטו; תימן; איראן; צפון קוריאה. בהצעה הנוכחית שהגישה הנציבות הוצע לתקן את הרשימה ע"י הוספת שמה של אתיופיה וגריעתה של גויאנה, אך כאמור הצעה זו נדחתה ברוב קולות ע"י הפרלמנט. 

פורסם 23-05-2017