משרד המשפטים האמריקאי הודיע אתמול (22.05.17) כי הבנק הקליפורני Banamex USA, שהינו חברת בת של ענקית הבנקאות Citigroup Inc, ישלם קנס בסך 97.44 מיליון דולר כדי להסדיר אישומים בדבר הפרת חוק ה-BSA, במסגרת הסכם אי-תביעה שנחתם עמו. במסגרת ההסכם, Banamex USA הודה בכישלונו לקיים תכנית ציות, מדיניות ובקרות נאותות למניעת הלבנת הון, ולהגיש דיווחים נאותים על פעולות חשודות. 

עפ"י הודעת משרד המשפטים, בשנים 2007-2012 עיבד הבנק יותר מ-30 מיליון העברות כספים למקסיקו, בהיקף כולל של למעלה מ-8.8 מיליארד דולר. במהלך אותה תקופה, מערכות הבנק הוציאו אלפי התרעות לגבי פעולות חשודות בהיקף כספי של למעלה מ-100 מיליון דולר, אך למרות זאת הבנק הגיש מספר זניח בלבד של דיווחים על פעולות חשודות  (פחות מ-10 דיווחים כנגד 18,000 התרעות).  

נוסף על כך, הבנק הודה שבמשך מספר שנים הוא זיהה ליקויים בפעולות הניטור והמעקב אחר העברות של נותני שירותי מטבע, אך למרות זאת לא פעל לתיקון מערכת הניטור, שהייתה ידנית בבסיסה והריצה שני תרחישים בלבד לזיהוי פעולות חשודות על פני מיליוני העברות כספים.  

בהקשר זה נזכיר, כי ביולי 2015 נקנס Banamex ע"י ה- FDIC (התאגיד הפדרלי לביטוח פקדונות) בסך של 140 מיליון דולר, בשל כשלונו לציית באופן אפקטיבי לחוק ה-BSA,  וזאת למרות התראות והסכמים קודמים מול ה-FDIC. ה- FDIC  נימק בשעתו את הטלת הקנס בכך שהבנק לא דאג להעסיק עובדים מיומנים ובעלי ידע בתחום זה, ולכן לא הצליח לבצע בקרות פנימיות נאותות לצורך איתור ודיווח על עסקאות בלתי רגילות ופעילויות חשודות אחרות.

עוד נזכיר, כי ב-2014 זומנו Citigroup ו- Banamexע"י חבר מושבעים מטעם התובע הכללי של מסצ'וסטס, אשר בדק חשד להפרת חוקי מניעת הלבנת הון עקב מעורבות הבנק והקבוצה בפרשת הונאה שנחשפה במקסיקו בה היה מעורב Banamex. החברה דיווחה על כך בשעתו בדו"ח השנתי שהוגש לרשות האמריקאית לני"ע (SEC). עפ"י הפרסומים, אישרה Banamex הלוואות בסך של 585 מיליון דולר לחברת שירותי נפט על סמך מסמכים מזויפים לפיהם היא עתידה לקבל תשלומים עתידיים מחברת הנפט הממשלתית של מקסיקו Pemex . 

פורסם 23-05-2017