המשרד למאבק בהונאה חמורה בבריטניה (SFO) הודיע אתמול (02.05.17) כי הגיש אישומים נגד חברתF.H. Bertling Ltd  וארבעה יחידים נוספים, בגין חשדות למתן שוחד בתמורה לקבלת חוזים בפרויקט חיפוש גז בים הצפוני. 

F.H. Bertling Ltd  הינה חלק מקבוצת  Bertling Group, חברה גרמנית המציעה שירותי תובלה והנדסה ימית, ומחזיקה ב-65 חברות בת ב-35 מדינות. 

עפ"י האישומים, בשנים 2010-2013 החברה ואותם יחידים קשרו קשר לתת או לקבל שוחד כדי לסייע לחברה לקבל חוזים לאספקת שירותי שינוע הקשורים למאגר הגז Jasmine בים הצפוני. מאגר זה מופעל ע"י חברת ConocoPhilips Co, אשר מחזיקה בהשקעה של 36.5% בפרויקט, אך יצוין כי שמה של החברה לא הוזכר בהודעת ה-SFO. משקיעים נוספים במאגר הם  Eni S.p.a ו-Royal Dutch Shell PLC, המחזיקות בו 33% ו-30.5% (בהתאמה). 

מדובר בפעם השנייה שה-SFO מגיש אישומים נגד F.H. Bertling בשנה החולפת. ביולי 2016 האשים ה-SFO את החברה ו-7 ממנהליה בעבר ובהווה במתן שוחד לסוכן של חברת הנפט הממשלתית של אנגולה, Sonangol. ההליך המשפטי בפרשה זו החל בחודש ספטמבר. 

על רקע זה נזכיר, כי הארגון הלא ממשלתי  NRGI פרסם לאחרונה מסמך "דגלים אדומים" לשחיתות ושוחד בתעשיית המחצבים הטבעיים, וזאת במטרה לסייע לרגולטורים, מוסדות פיננסיים וגורמים מקרב החברה האזרחית לזהות מקרים בהם הממשק בין גופים ממשלתיים לחברות פרטיות המבקשות רישיונות לחיפוש, הפקה וכריית מחצבים מעלה חשד לשחיתות או מתן שוחד. הדו"ח מציג רשימה של 12 "דגלים אדומים", כשלגבי כל אחד מהם מפורטים מקרי מבחן מתאימים ממדינות שונות.

פורסם 03-05-17