משרד המשפטים האמריקאי הודיע ביום שישי האחרון (24.03.17) על מעצרו של Kassim Tajideen, איש עסקים מוכרז הממלא תפקיד בכיר במערך הפיננסי של ארגון חיזבאללה, ופרסם פרטי חברות הנמצאות בבעלותו.  

Tajideen, שהוכרז ב-2009 ע"י OFAC, נעצר ב-12 במרץ במרוקו והוסגר לארה"ב, שם הוגש כתב אישום נגדו ונגד סגנו IMAD HASSOUN, בגין עקיפת חוקי הסנקציות האמריקאיות, עשיית עסקים עם גורמי טרור מוכרזים והלבנת הון. 

בכתב האישום מתואר כיצד Tajideen, שחלש על אימפריה כלכלית להפצה ושיווק סחורות שכללה חברות בלבנון ואפריקה, יצר רשת סבוכה של חברות ושותפויות, כדי לעקוף את הסנקציות שהוטלו עליו ולהמשיך לבצע עסקים עם ישויות אמריקאיות, תוך הסתרת בעלותו באותן חברות. לצורך כך, הוא יצר שמות מסחריים חדשים שיאפשרו לו לבצע עסקים באופן בלתי חוקי עם ספקים אמריקאים, מבלי שאלה יידעו על בעלותו בחברות אלה וכדי לנצל את המערכת הפיננסית בארה"ב לביצוע העברות אלקטרוניות, חרף הסנקציות נגדו. 

במסגרת התרמית, החברות שבבעלותו של Tajideen ביצעו 47 העברות אלקטרוניות בשווי של יותר מ-27 מיליון דולר לצדדים בארה"ב, בתמורה למוצרים שנרכשו בארה"ב ונשלחו ליעדים שונים באפריקה. מרבית המוצרים שנרכשו הינם מוצרי מזון, אך בכתב האישום נזכר גם "ציוד בטחוני" (security equipment ) שנרכש מחברה אמריקאית היושבת בקליפורניה ונשלח לרפובליקה הדמוקרטית של קונגו. 

להלן פרטי החברות שנמצאות בבעלותו של Tajideen, אשר פרטיהן מופיעים בכתב האישום: 

Epsilon Trading FZE (ביצעה תשלומים לספקים בארה"ב מחשבונות המנוהלים באיחוד האמירויות הערביות -  Noor Islamic Bank ו- Emirates  NBD  Bank PJSC). 

International Cross Trade Company ׁ(ר"ת ICTC) (ביצעה תשלומים לספקים בארה"ב מחשבונות המנוהלים באיחוד האמירויות הערביות - Mashreq Bank, Sharjah Islamic Bank ו- Emirates  NBD  Bank PJSC).

לאחר העברת התשלומים לחשבונות הספקים בארה"ב, נשלחו הסחורות שנרכשו לחברות באפריקה המהוות חלק מהרשת העסקית של Tajideen. להלן שמות החברות המוזכרות בכתב האישום והמדינות שהיוו את יעד המשלוח של אותן סחורות:    

Congo  Best Food S.A.R.L (הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו) 

Gitex Co Ltd  (סיירה לאון)

Neptune Enterprise  (גמביה) 

Congo Stars  (הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו) 

General Trade Company  (הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו) 

SOMODEC S.A.R.L (הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו)  

פורסם 30-03-2017