מחלקת המדינה של הממשל האמריקאי פרסמה לאחרונה את הדו"ח השנתי לאסטרטגיית פיקוח בינ"ל על סמים (International Narcotics Control Strategy Report, או בקיצור INCSR).

הדו"ח סוקר כשיצד מתמודדות מדינות שונות בעולם עם איום נגע הסמים וסחר בסמים, וכיצד מתמודדות המדינות השונות עם פשיעה הקשורה בסחר בסמים, כגון הלבנת הון ומימון טרור. הדו"ח יוצא מידי שנה בשני כרכים - הראשון מתמקד בנושא הסמים עצמם - גידול, ייצור וסחר, ואילו הכרך השני, מתמקד כולו בנושא הלבנת הון ופשיעה כלכלית.

הכרך השני, העוסק במניעת הלבנת הון ומימון טרור, בוחן מידי שנה את התקדמות המדינות השונות בעולם בנושא מניעת הלבנת הון ומימון טרור. מדי שנה נבדקת כל מדינה בנושא אכיפה, חקיקה, דיווחים ומאבק בטרור, והדו"ח מפרט אילו צעדים ננקטו בכל מדינה בנושא ומהם הצעדים העתידיים.

בכרך זה מופיעה גם טבלת הסיווג של המדינות השונות לפי רמת סיכון. גם השנה ישראל מופיעה בסיווג הגבוה Countries/Jurisdictions of Primary Concern לצד רוב מדינות העולם המערבי. חשוב להבהיר כי סיווג זה אינו אינדיקציה לכשל או חוסר במדיניות מניעת הלבנת הון, אלא אינדיקציה לכך שמדובר בכלכלה בהיקף פעילות פיננסית גדולה ומתקדמת, אשר מהווה בעולם המערבי סיכון גבוה יותר או פיתוי גבוה יותר לגורמי הלבנת הון.

הפסקה המתייחסת למדינת ישראל בדו"ח מציינת כי מרבית הלבנת ההון בישראל מקורה בפעילות עבריינית מחוץ למדינה, לרבות "הונאת קרוסלה" (carousel fraud) שבמסגרתה מתבצעת גניבת כספי מע"מ באמצעות שרשרת מסחר בין חברות, תוך ניצול פרצות בתקנות המע"מ הבינ"ל. כמו כן, מודגש השימוש הנרחב שעושים ארגוני פשיעה בישראל בחברות קש במדינות offshore ומניות למוכ"ז, על מנת להסתיר את זהות הבעלים האמיתיים.  

בדומה לדו"ח הקודם, גם השנה צוין כי הרשויות בישראל מודאגות במיוחד מסיכונים הקשורים להלבנת הון באמצעות זירות הימורים בלתי חוקיות באינטרנט, הלבנת הון בסקטור היהלומים, עסקים קמעונאיים הנחשדים בהלבנת הון ושחיתות ציבורית. בנוסף, מפורטת התקדמותה של ישראל בהחלת חובות מתחום משטר הלבנת הון ומימון טרור על נותני שירותי מטבע, נותני שירות עסקי,  יהלומנים וזירות מסחר, לצד הצעות חוק ועדכוני חקיקה שהוצגו ואומצו בשנה החולפת, לרבות: קביעת עבירות מס חמורות כעבירות מקור להלבנת הון; אישור בקריאה ראשונה של הצעת חוק לתיקון חוק איסור הלבנת הון ; ואישור הצעת חוק הפיקוח על שירותים פיננסיים מוסדרים שנועדה להסדיר את תחום נותני שירותי המטבע ותחום נותני שירותי האשראי החוץ מוסדי בישראל.

פורסם 2017-03-15