משרד המשפטים האמריקאי פרסם ביום שלישי האחרון (07.03.17) הודעה על הסכם להסדרת אישומים פליליים, עליו חתמה ענקית הטלקומוניקציה הסינית  Zhongxing Telecommunications Equipment (ZTE) יחד עם חברות הבת שלה מול מספר רשויות אכיפה פדרליות בארה"ב.

עפ"י ההסכם, החברה תודה במעשים המיוחסים לה ובאחריותה ותשלם קנסות מצטברים בסך 892.3 מיליון דולר בגין הפרות חוקי הסנקציות (IEEPA). בנוסף, הוקפאו 300 מיליון דולר נוספים מכספי החברה, אשר ישמשו לתשלום קנסות נוספים במקרה של הפרת ההסכם מצדה. עפ"י הודעת הרשויות הפדרליות, החברה ייצאה ביודעין לאיראן ציוד טלקומוניקציה מתוצרת ארה"ב, תוך ששיקרה על פעולותיה לרשויות הפדרליות ונקטה פעולות שמטרתן טשטוש הקשר העסקי בינה לבין ממשלת איראן וישויות איראניות.  

בין השנים 2010-2016 התקשרה ZTE עם חברות וגופים איראניים, במסגרת חוזים בשווי מיליארדי דולרים לאספקת תשתית טלקומוניקציה קווית ואלחוטית. במסגרת זאת, רכשה ZTE ציוד מתוצרת ארה"ב, לרבות רכיבים דו-שימושיים האסורים לייצוא, שילבה אותם במוצרי החברה וייצאה  אותם לאיראן, וזאת למרות שידעה כי בכך היא מפרה את החוקים האמריקאים האוסרים על כך.

נוסף על כך, החברה נקטה פעולות רבות כדי להסתיר את המידע על משלוח הציוד האסור לאיראן. בין השאר, החברה הסירה את הלוגו שלה ופרטי זיהוי מהמוצרים, והשתמשה בשמות קוד ללקוחות איראניים, לאיראן ולמדינות הנותנות חסות לטרור (אותן כינתה בתכתובותיה "Special Areas" ו-"Category Z"). בנוסף, החברה הקימה חברות פרונט ("Isolation Companies") שתוכננו לפעול בשמה של ZTE בכל הקשור לפעולות הייצוא האסורות, ובכך להרחיק את הקשר את הקשר בינה לבין איראן. עם חברות פרונט אלה נמנות החברות international  Beijing 8 Star ו- Far East Cable.

במסגרת ההסכם, החברה תיכנס לתקופת מבחן בת שלוש שנים, שבה יפעל מפקח חיצוני אשר יבחן את עמידת החברה בכללי וחוקי הסנקציות והייצוא. בנוסף, החברה התחייבה לשתף פעולה באופן מלא עם משרד המשפטים האמריקאי במסגרת חקירות פליליות הקשורות לפרשה.

פורסם 2017-03-09