העיתון ההולנדי Financieele Dagblad דיווח לאחרונה כי ממשלת הולנד בוחנת דרכים שיקלו על פתיחה בחקירה פלילית נגד גורמים המלבינים הון באמצעות מטבע הביטקוין הווירטואלי, לרבות הגדרת Bitcoin mixers כמלביני הון.

Bitcoin mixers הם חברות או גורמים המעניקים שירותים שמטרתם שמירה על אנונימיות העסקאות הנעשות במטבע הביטקוין, על ידי "ערבוב" מטבעות הביטקוין שבבעלות אדם אחד עם מטבעות בבעלותו של אדם אחר, באופן שמונע את איתור הבעלים המקורי של המטבעות.  

נושא השימוש בשירותי mixing של מטבעות וירטואליים זוכה לאחרונה לתשומת לב הולכת וגוברת מצד גופים בינ"ל למניעת פשיעה פיננסית. כזכור, בחודש שעבר התקיימה ועידה משותפת של היורופול, האינטרפול ומכון באזל לממשל, אשר קראה לנקוט צעדים נגד גורמים המקלים על ביצוע הלבנת הון ומימון טרור באמצעות שמירה על אנונימיות העסקאות במטבעות דיגיטליים (digital currency mixers/tumblers).

עפ"י הדיווח, הצעדים הנבחנים ע"י הרשויות בהולנד הינם פועל יוצא של חקירות שבוצעו ע"י הסוכנות ההולנדית הממשלתית למניעת פשיעה פיננסית (FIOD), שחשפה גורמים פליליים שנתנו שירותי המרה מביטקוין למטבע האירו ברשת ה-darknet. במידה שצעדים אלה ייכנסו לתוקף, ניתן יהיה להעמיד לדין בהולנד נותן שירותים בביטקוין שמשתמש ב-Bitcoin mixer בגין מעורבות בהלבנת הון.

פורסם 2017-02-16