משרד המשפטים האמריקאי הודיע ביום חמישי האחרון (19.01.17) כי חברת התשלומים האלקטרוניים Western Union תשלם קנס בגובה 586 מיליון דולר (הקנס הגדול ביותר שהוטל אי פעם בארה"ב על נותן שירותי העברות כספים), על מנת להסדיר אישומים בדבר הפרת חוק ה-BSA וחוקים נוספים למניעת הלבנת הון ומימון טרור בארה"ב.

במסגרת ההסדרים, שמקיפים גם את נציבות המסחר הפדרלית (FTC) ומשרדי התביעה הכללית בפנסילבניה, קליפורניה ופלורידה, הודתה החברה בכך שכשלה לקיים תכנית אפקטיבית למניעת הלבנת הון, סייעה להעברות כספים שנבעו מפעולות הונאה ונמנעה לנקוט צעדים נגד סוכנים שהיו מעורבים בהימורים לא חוקיים, הונאה והלבנת הון בהיקף של מאות מיליוני דולרים.  

עפ"י הממצאים, בשנים 2004-2012 אפשרה החברה את ביצוען של מאות אלפי עסקאות ע"י יותר מ-2,000 סוכנים וגורמים נוספים שהשתתפו בהונאת לקוחות בינ"ל. מבצעי ההונאה יצרו קשר עם אנשים תמימים בארה"ב, התחזו לקרובי משפחה במצוקה או הבטיחו להם פרסים והזדמנויות תעסוקה. לאחר מכן, הונחו הקורבנות לשלוח כספים דרך החברה כדי לסייע לקרוביהם או לתבוע את כספי הזכייה, תוך שסוכני החברה מבצעים את ההעברה תמורת נתח מכספי ההונאה.

נוסף על כך, החקירה חשפה כי מאות מיליוני דולרים נשלחו לסין באמצעות הבניית עסקאות (structuring) שנועדו לעקוף את דרישות הדיווח על עסקאות מעל לסף של 10,000 דולר. מרבית הכספים נשלחו לסין ע"י מהגרים בלתי חוקיים כדי לשלם למבריחים שלהם. על אף שהחברה ידעה על הבניית עסקאות ע"י סוכנים בארה"ב, היא לא נקטה נגדם צעדים כלשהם, ואף שילמה בונוסים לסוכנים בשל הנפח הכספי הגבוה שנבע מפעילות זו.  

כמו כן, למרות שהחברה הוזהרה עוד ב-1997 על השימוש שנעשה במערכותיה למטרות הימורים בלתי חוקיים, האמצעים והבקרות שיישמה לא היו יעילים במניעת ביצוע תשלומי הימורים שהועברו מארה"ב למדינות אחרות. בנוסף, החברה לא הקפידה על ביצוע בדיקות נאותות לסוכני החברה שפעלו באתרים שונים בעולם (לרבות באמריקה הלטינית ולאורך הגבול עם מקסיקו), דבר שאפשר את המשך פעילותם של סוכנים שנחשדו במעורבות בהונאה, הברחת כספי סמים והלבנת הון.  

בנוסף לקנס הכספי, התחייבה החברה לנקוט צעדים לתיקון תכנית הציות שלה, לרבות נקיטת צעדים כנגד סוכנים שנמצאים בסיכון גבוה להלבנת הון או שמאופיינים בכשלי ציות מהותיים. כמו כן, התחייבה החברה לדווח על פעילות חשודה של סוכנים או פעילות הקשורה להונאה צרכנית. בנוסף, החברה תעסיק מבקר חיצוני שיעקוב אחר פעולות הציות שלה למשך שלוש שנים.

פורסם 2017-01-22